חפש
Languages
עצמות היחמורים שהתגלו
צילום: רות בלסקו

"המזווה" של האדם הקדמון התגלה ליד ראש העין

חוקרים מהחוג לארכיאולוגיה של אוניברסיטת תל אביב חשפו עדויות לשמירה מכוונת של מזון לפני כ־400 אלף שנה במערת קסם. העדות, אולי הקדומה ביותר, מוכיחה לטענת החוקרים כי האדם הקדמון חשב לטווח הארוך – בניגוד להנחה המקובלת
שרון עידן
09 באוקטובר 2019
20:59

המזווה של האדם הקדמון: חוקרים מהחוג לארכיאולוגיה של אוניברסיטת תל אביב חשפו עצמות יחמורים ועליהן סימני חיתוך המעידים כי העצמות נשמרו שלמות ומכוסות בעור למשך תקופה של עד 9 שבועות. זאת כדי לצרוך מהן את מח העצם רק בשעת הצורך. "הממצאים הם עדות קדומה, אולי הקדומה ביותר המוכרת לנו, לאחסון מתוכנן של מזון על ידי בני אדם קדומים", אומרים היום (רביעי) החוקרים.

מקורם של העצמות במערת קסם שליד ראש העין, בה חיו בני אדם בתקופה שבין 420 אלף ל־200 אלף שנה לפני זמננו. המערה התגלתה בשנת 2000, במהלך עבודות להרחבת כביש 5. החוקרים מסבירים כי המערה מהווה מעין קפסולת זמן שהשתמרה במשך כ־200 שנה. כיום היא נחשבת לאחד האתרים הפרהיסטוריים החשובים בעולם.

פרופסור רן ברקאי, מנהל החפירה, מספר: "הממצאים שלנו הם העדות הקדומה ביותר לטכניקה המשמרת מזון באופן מתוכנן לטווח ארוך. המשמעות היא, שבניגוד להנחה שהייתה מקובלת עד היום, יושבי המערה לא צרכו מיד את כל המזון שצדו, אלא חשבו קדימה, והתלות שלהם בציד יום־יומי פחתה.

"אנחנו סבורים שהיכולת הזאת, לצד השימוש הקדום ביותר באש לצליית בשר, שהתגלה אף הוא במערת קסם, מהווים מענה לשינוי מהותי שהתרחש באותה תקופה: היעלמותם של הפילים מהאזור. קודם לכן היוו הפילים  מקור לשומן ובשר, וכשהם נעלמו, נדרשו בני האדם להפיק מזון מספק ואיכותי מבעלי חיים קטנים הרבה יותר – בעיקר יחמורים״.

המאמר יתפרסם בשעות הקרובות בכתב העת Science Advances.