דני ליטני
צביקה גולדשטיין

שאלון לשבת עם דני ליטני

האלבום הראשון שהוא התאהב בו, השיר הכי טוב שלו שאתם לא מכירים והרגע שבו החליט להקדיש את חייו למוזיקה. דני ליטני מתארח בשאלון לשבת שלנו.
מערכת כאן
11 באוקטובר 2019
06:00

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את דני ליטני.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
עוד כנער, הייתי מקשיב במערכת הסטריאו של אבא שלי. בחיפה כינו אותי "דני סטריאו". היינו יושבים, כל החברים, ומקשיבים למוזיקה. אני זוכר את התקליט של ה-Everly Brothers שהלהיב אותי מאוד. בשלב מסוים אבי קנה תקליטים של כל מיני זמרי בלוז, ואני גדלתי על השירים האלה. זה מה שגרם לי לאהוב בלוז עד היום. היתה באותה תקופה, בשנות ה-60, כל כך הרבה מוזיקה טובה שכמעט בלתי אפשרי לבחור – ג'יימס טיילור, סיימון וגרפונקל, דילן - אמנים אחד אחד.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
אני כבר 7 שנים לא שומע שום דבר. אם אתה שם תקליט שלי בחדר, אם אני לא תופס את המילים אני לא אזהה אותו. אביב גפן עושה לדעתי מוזיקה מצוינת עם מסרים חשובים. אני איש של מילים, המנגינה באה לשרת את המילים.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
יש לי שיר שנקרא "צבע אחר", שלא הצליח, אבל אהבתי אותו מאוד. הוא היה חלק משני תקליטים שכתבתי עם מאיר אריאל. זו היתה חוויה, רק לשבת ולשמוע את מאיר מדבר. הוא דחף אותי לכתוב מילים בעצמי. אגב, הרבה מהשירים שהצליחו, דווקא פחות אהבתי.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?
במופע שלי כל השירים נשמעים אחרת. אני משנה מקצבים בשביל לא להשתעמם ובגלל שהזמנים השתנו ואני מנסה לעדכן אותם. שירה זה גם תיאטרון, אחרי שאתה שר שיר 2,000 פעם, ואחרי שהוא יוצא ומתפרסם ונמכר, מבחינתי הוא לא מעניין יותר. יש הרבה שירים שבדיעבד לא הייתי מרוצה מהם. 

אתה זוכר את הרגע שבו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?
אמא שלי ניגנה בפסנתר, אבא שלי פרט על מנדולינה והבית היה מלא תקליטים. אחרי הפרידה שלהם ניסו להעביר אותי לשלושה קיבוצים, עד שהגעתי לקיבוץ שער העמקים. שם, למעשה, גדלתי 7 שנים. בקיבוץ התחלתי ללמוד גיטרה אצל אורי גבעון, ולמדתי גם קצת אקורדיון (בכל זאת, קיבוץ). בזמנו בחיפה הציגו סרטים על להקות, הייתי רואה כל סרט כזה חמש פעמים, מעתיק את הפוזיציות שלהם על הגיטרה ודרכם למדתי אקורדים.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
הרגעים האלה הם למעשה עכשיו. לקות השמיעה החמורה שיש לי מקשה עליי מאוד. כל הצלילים בגיטרה נשמעים לי אותו דבר, אני לא מצליח להבחין ביניהם. אני לא מופיע עם להקה שלמה כי זה יותר מדי רעש. רק עם גיטריסטים, וגם אותם אני לא כולל במוניטור שלי כדי שיהיה לי שקט יחסי. אבל אני לא מוותר ואני אמשיך להופיע עד שלא אוכל יותר, ואודיע על פרישה.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
את האלבום של ג'יימס טיילור. זו שאלה קצת פיקטיבית כי כרגע אני לא יכול להאזין לכלום, אז זה תלוי אם יש לו עטיפה יפה, שלפחות אוכל להסתכל עליה.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
מעולם לא חשבתי על זה, אני פשוט לא תופס את עצמי מוזיקאי באופן כזה שאני יכול לכתוב מוזיקה לסרט, זה לא רק לכתוב שירים. עם זאת כתבתי כמה שירים לסרטים פה ושם, או שירים שהופיעו בסרטים.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
בעבר היו שירים רבים כאלה, שאני כבר לא ממש זוכר. היום, לצערי כאמור, אני לא ממש יכול להאזין למוזיקה, אז היום אין שיר כזה. בעבר הייתי פותח וסוגר את תכנית הרדיו שלי עם Sleep Come Free Me של ג'יימס טיילור, הוא מאוד נגע לליבי. טיילור היה מאושפז במוסד לחולי נפש במשך תקופה, והוא מדבר על השחרור שבשינה, וגם בשבילי השינה היא שחרור גדול.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
אני לא יכול לחשוב על שום דבר שהייתי רוצה לעשות חוץ ממוזיקה, אין לי את הכישורים לשום דבר אחר, למרות שבצעירותי הייתי פקיד ונער משלוחים.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
את "צבע אחר". זה שיר שעושה לי צמרמורת. זו מעין נבואה של מאיר על מותו. אבל בצוואתי אני אבקש שהילדים שלי יבחרו איזה שיר שהם רוצים וישירו אותו.