זוכי פרס נובל בספרות
צילום: אתר ועדת פרס נובל

זוכי פרס נובל לספרות: אולגה טוקרצ'וק ופטר הנדקה

הסופרת הפולניה והמחזאי האוסטרי זכו בפרס שחולק לשנים 2018 ו-2019. זאת בגלל סקנדל שבו היה מעורב בן זוגה של אחת מחברות הוועדה
מערכת כאן חדשות
10 באוקטובר 2019
14:53

פרס נובל לספרות לשנים 2018 ו-2019 הוענק היום (חמישי) לסופרת הפולניה אולגה טוקרצ'וק והסופר האוסטרי פטר הנדקה. השנה חולקו שני פרסים, מכיוון שבשנה שעברה לא חולק הפרס בשל השערורייה שבה היה מעורב בן זוגה של אחת מחברות הוועדה – הנחשד שהטריד מינית.


טוקרצ'וק בת ה-57 שזכתה בפרס לשנת 2018, היא פסיכולוגית, סופרת ואקטיביסטית פוליטית, שפרצה לתודעה עם ספרה השלישי "Primeval and Other Times". בהודעת ועדת הפרס השוודית נכתב כי היא "מעולם לא משקפת את המציאות כמשהו יציב או נצחי. היא בונה את הרומנים שלה במתח בין הפכים תרבותיים; הטבע מול התרבות, ההיגיון מול השיגעון, זכר נגד נקבה, בית מול ניכור". ספרה המוכר ביותר הוא "יעקב" שגם תורגם לעברית.

ספר הבכורה של הנדקה בן ה-77 יצא בשנת 1966 יחד עם מחזהו "העלבת הקהל", שזכה להצלחה רבה. ועדת הפרס קבעה כי "יותר מ-50 שנים מאוחר יותר, לאחר שהפיק יצירות שונות בז'אנרים שונים, מיקם את עצמו הנדקה כאחד המשפיעים ביותר באירופה לאחר מלחמת העולם השנייה. האמנות המיוחדת של הנדקה היא תשומת לב יוצאת דופן לנופים ולנוכחות החומרית של העולם".

תגיות:
פרס נובל