עודה במחאות
צילום: דוברות הרשימה המשותפת

עודה בתום הפגישה עם ארדן: דורשים החלטת ממשלה, ממשיכים במאבק

ראשי החברה הערבית נפגשו עם השר ארדן וטענו כי חלה התקדמות אך זה עדיין "רחוק מלהיות מספק" • ח"כ טיבי: "אין פתרון קסם אבל הציבור הערבי רוצה תשובות כמה שיותר מהר" • יו"ר הרשימה המשותפת הבטיח שהמחאות יימשכו
רועי ינובסקי
10 באוקטובר 2019
19:12
עודכן ב 19:54

ראשי הרשימה המשותפת ונציגים מהחברה הערבית נפגשו היום (חמישי) עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. זאת לאחר ששיירת המחאה בעקבות האלימות והרציחות בתקופה האחרונה בחברה הערבית הגיעה לירושלים. בתום פגישה בת שלוש שעות אמר יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה כי המאבק לא תם: "אפשר לומר שיש התקדמות מסוימת בכמה תחומים. אבל זה רחוק מלהיות דבר מספק. אנחנו דורשים החלטת ממשלה, תוכנית מערכתית בכל התחומים – לכן אנחנו ממשיכים במאבק".

במסגרת הפגישה הוחלט כי המשטרה תקיים מבצע נוסף לאיסוף נשק במגזר הערבי. חבר הכנסת אחמד טיבי הצהיר בפגישה שהוא יקרא לציבור הערבי להחזיר את הנשק ובפועל לשתף פעולה עם המבצע הזה ועם המשטרה, מה שלא קרה בפעם הקודמת. לפני שנתיים נערך מבצע דומה – ההנהגה הערבית לא שיתפה פעולה, ואחרי עשרה ימים הוחזרו רק שלושה אקדחים.


בכירי המשטרה שהשתתפו בפגישה ציינו כי קיים קושי משמעותי לבצע פעולות אכיפה במגזר בעיקר בשל היעדר שיתוף פעולה. הם קראו לח"כים הערבים לפעול כדי לשנות את זה.

ח"כ אחמד טיבי הוסיף: "הרשימה המשותפת דרשה החלטת ממשלה מחייבת. השר ארדן הסכים לדרישה, הוא סייג את זה בצורך לעגן את זה בבסיס התקציב. אבל גל האלימות פושה בחברה הערבית. אין פתרון קסם אבל הציבור הערבי רוצה תשובות כמה שיותר מהר כדי שהרציחות האלה ייבלמו. אנחנו כאן כי עשרות אלפים מהמפגינים ויותר ממיליון וחצי איש שלחו אותנו כדי לומר די לרציחות האלה. יימשכו המפגשים והמחאה". 

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ טיבי בכאן רשת ב

טיבי התייחס בריאיון לאריה ארליך ויוסי אליטוב בכאן רשת ב לנושא רציחות הנשים במגזר, ואמר: "לא מכיר שום סמכות פוליטית או דתית שנותנת לגיטימציה לגבר לרצוח אישה. רצח נשים הוא דבר מתועב ויש להוקיע אותו". על סרטון שתיעד לכאורה ירי בזמן מחאות אמר: "מדובר בסרטון מלפני חצי שנה בחתונה. אז – הבחור נעצר על ידי המשטרה ושוחרר. הוא נעצר שלשום שוב. היה צריך להגיש נגדו כתב אישום – ולא לשחרר אותו". חבר הכנסת הוסיף כי הוא יעודד את המגזר הערבי להשיב נשק שיש ברשותו במבצע איסוף שייערך בקרוב.


מנהל תחום שוויון וחברה משותפת בגבעת חביבה, מוחמד דראוושה, התייחס לנושא בריאיון לאימאן קאסם סלימאן בתוכנית "מרחאבית" בכאן רשת ב: "אני חושב שזה רעיון מבריק. היא מוציאה את בעיית האלימות למרחב הרחב יותר. זה לא המקום להניף את דגל פלסטין או להביא את השיח הלאומי לגבי זהות, כשהעניין הוא אזרחי נטו. הדרישה היא מאוד פשוטה, של ביטחון אישי וקולקטיבי של הציבור הערבי". 

האזינו לריאיון עם מוחמד דראוושה

מוקדם יותר יצאו שיירות של עשרות כלי רכב במחאה נגד מקרי הרצח ונגד פעולות הממשלה נגדם. ארדן אמר בריאיון לכאן רשת ב: "היה ויכוח עם צמרת המשטרה על תגבור כוחות במגזר הערבי, אני דחפתי לזה, המשטרה ואלשיך התנגדו".