לייפר בבית המשפט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בית המשפט העליון: מלכה לייפר תישאר במעצר עד שיוכרע אם תוסגר לאוסטרליה

בית המשפט קבע כי הנאשמת בביצוע עבירות מין חמורות בתלמידותיה לא תשחורר מחשש שתנסה להימלט. השופטת ברון ביקרה את הסחבת בהכרעה וביקש להגיע להחלטה "בתוך זמן סביר"
אמוץ שפירא
10 באוקטובר 2019
20:04

פרשת מלכה לייפרבית המשפט העליון קבע היום (חמישי) שמלכה לייפר, הנאשמת בעבירות מין בתלמידותיה באוסטרליה, תישאר במעצר. השופטת ענת ברון קבעה כי מלכה לייפר לא תשוחרר עד למתן ההחלטה בדבר הסגרתה לאוסטרליה. זאת מחשש שתנסה להימלט. בכך קיבל בית המשפט את הערר שהגיש היועץ המשפטי לממשלה על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים שלייפר תשוחרר למעצר בית.

ממשלת אוסטרליה ביקשה את הסגרתה של לייפר כדי להעמידה לדין על ביצוע עבירות מין חמורות בתלמידותיה – 47 אישומים על מעשים מגונים, 13 אישומים על ביצוע מעשים מגונים בקטין, 11 אישומים בגין אינוס, ו־3 אישומים על ביצוע אקט של חדירה מינית בקטין.

ברון ציינה שההליכים נמשכים כבר יותר מחמש שנים. לדבריה, "מן הראוי כי פאנל המומחים – שקבע בית המשפט המחוזי להקים – יביא לידי סיום את ההכרעה בעתירת ההסגרה בתוך זמן סביר".

עורכי הדין טל גבאי ויהודה פריד, המייצגים את לייפר, מסרו: "נימוקי ההחלטה שהביאו את השופטת להורות על השבתה של מרשתנו למעצר, הסתמכו על טענות ישנות שעלו בבקשת ההסגרה המקורית לפני כשש שנים, אשר נדונו ונדחו. לפיכך הגברת לייפר שוחררה למעצר בית מבלי שהמדינה מצאה לנכון להשיג עליהן.

"מאז העובדות רק חזקו את האמת, לפיה מרשתנו הינה אישה הזקוקה לטיפול רפואי פסיכיאטרי, ולראיה טיפול זה ניתן לה על בסיס יומי על ידי הצוות הרפואי בשירות בתי הסוהר אשר מאבחן אותה פעם אחר פעם כחולת נפש. אם לא די בכך בית המשפט המחוזי דחה בהחלטה מפורטת את חוות הדעת מטעם המדינה אשר קבעו כי הגב׳ לייפר מתחזה לחולת נפש והורה על הקמת פאנל מומחים. לפיכך, נשקול את הצעדים המשפטיים העומדים לרשותינו ונפעל בהקדם".

מארגון JCW, המלווה את הנפגעות, נמסר: "אנו שמחים כי בית משפט העליון אימץ את טענות הפרקליטות והורה שלא לשחרר את הפדופילית מלכה לייפר למעצר בית. מאז החלטת בית משפט המחוזי, היו הנפגעות במשבר עמוק, ואנו מקווים כי ההחלטה על המשך המעצר תיתן להן מעט שקט נפשי".