עמדת בידוק בכניסה למערת המכפלה
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

חיילים מנעו כניסת מורה דרך ערבי-נוצרי למערת המכפלה: "נשאלתי אם אני נוצרי יהודי"

המדריך, ג'וני עבאייה, נאלץ לחכות בחוץ לקבוצה בזמן שנכנסה לאתר. המשטרה בתגובה: "נוכח העובדה שהקבוצה לא תיאמה את הגעתה מראש, נאלצו הלוחמים שלא לאפשר כניסתו של המדריך"
מעבירים לראשון
12 באוקטובר 2019
20:09

לאחר שחיילים מנעו אתמול את כניסתו של ג'וני עבאייה, מורה דרך ערבי-נוצרי מחיפה, למערת המכפלה בחברון, המדריך סיפר היום (שבת) על אכזבתו: "זה שהם לא יכלו לבדוק את המוצא שלי זה מגוחך. ביקשתי שיבדקו אותי". בריאיון לליאת רגב בתוכנית "מעבירים לראשון" בכאן רשת ב הדגיש עבאייה כי הוא מבקש מתמכיו שלא להתלהם. "דיברתי אחרי זה עם הרבה חבר'ה שהתקשרו אליי והיו מזועזעים יותר ממני. ביקשתי מהם לא להתלהם ולא להגיב במילים שאינן במקום", אמר המדריך.

עבאייה סיפר כי הגיע לאתר עם קבוצה של 15 תיירים נוצרים, אך נאלץ להמתין להם בחוץ, בזמן שהם נכנסו למקום. "נשאלתי אם אני נוצרי-יהודי", סיפר עוד בריאיון.

האזינו לריאיון המלא עם המדריך בכאן רשת ב

"אנחנו מורי דרך מורשים עם רישיון עבודה ממשרד התיירות. היום קרה לי מקרה מצער מאוד בכניסה למערת המכפלה בחברון - קצין מג"ב מנע ממני להיכנס למתחם בצד היהודי כשהגעתי עם קבוצה של תיירים נוצרים. לבסוף, הוא הרשה לתיירים להיכנס, ולי, מורה הדרך שלהם, ערבי נוצרי תושב חיפה, לא", סיפר עבאייה.  

"החיילת שאלה אותי אם אני מוסלמי, אמרתי שאני נוצרי. ואז היא שאלה אותי אם אני נוצרי יהודי. היא התקשרה לקצין והוא אמר לה שאני לא יכול להיכנס. אמרתי לה שתסביר לו שבאתי למערת המכפלה עשרות פעמים. הקצין אמר שאלה הנחיות מלמעלה", הוסיף.

עבאייה המשיך בסיפורו: "ביקשתי ממנו שוב פעם שייתן לי לעלות את גרם המדרגות למערה החיצונית כדי שאוכל להסביר לתיירים את חשיבותו של המקום ליהדות כמו שהוא חשוב למוסלמים. אפילו את זה הוא לא הרשה לי. שאלתי את עצמי - מה הסיכון הביטחוני של מורה דרך שמזדהה עם רישיונו, עם תעודת הזהות שלו, עם הוותק שלו פה בארץ, מה הסיכון הביטחוני שיכול להביא לאי כניסתו למערת המכפלה?".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "על פי ועדת שמגר, ככלל חל איסור לכניסת מוסלמים לחלק היהודי ולכניסת יהודים לחלק המוסלמי במערת המכפלה. בשנה האחרונה לוחמי מג״ב פעלו לאבטחת כמיליון מבקרים, תיירים ומתפללים מכל העדות והדתות שהגיעו למערת המכפלה לתפילות או ביקורים במקום.

"מדובר באתר דתי והיסטורי הפועל תחת נהלי אבטחה מוגדרים, ונוכח העובדה שהקבוצה לא תיאמה את הגעתה מראש, נאלצו הלוחמים שלא לאפשר כניסתו של המדריך, שלצערנו את דתו לא ניתן היה לברר באמצעים שברשות הלוחמים בשטח. נדגיש כי תיאום מראש של ביקור הקבוצה עם המדריך במערת המכפלה, היה מאפשר את הבדיקות הנדרשות מראש והיערכות הלוחמים בהתאם".

מורה הדרך, ביקש להגיב לטענות המשטרה: "זה שהם לא יכלו לבדוק את המוצא שלי זה מגוחך. לא יודע אם יש מוסלמי אחד בארץ שקוראים לו ג'וני. ביקשתי שיבדקו אותי. הנקודה שמאוד הפריעה לי היא שהקצין לא טרח לתת לי לדבר איתו אחד על אחד. אני דורש מהחייל – ברגע שאתה בתפקיד, תתעלם מהדעות שלך. קודם כל החייל צריך לכבד את המדים שלו, אחר כך את האנשים שבאים לבקר. הוא שלח לי את שמו ואת המספר האישי ואמר לי 'לך תתלונן'".