נעמה יששכר

המכתבים של נעמה: הישראלית הצליחה לתקשר עם חברתה מבית המעצר

במהלך שהותה של הישראלית, שנדונה ל-7.5 שנות מאסר ברוסיה, הצליחה נעמה להעביר מכתבים החוצה. במכתבים כתבה על האופטימיות בתחילת המעצר ועל התסכול והתנאים הקשים שם עם ההתמשכות של ההליכים המשפטיים האינטנסיביים. בהקלטות אחרי שנעצרה אמרה: "אני אבודה, אין לי מה לעשות כבר"
יערה שפירא
12 באוקטובר 2019
20:32

במהלך שהותה של נעמה יששכר, שנדונה לשבע וחצי שנות מאסר ברוסיה, בבית המעצר, הצליחה הישראלית להעביר מכתבים החוצה לחברה קרובה שלה. במכתבים שנחשפו הערב (שבת) בחדשות השבת בכאן 11 כתבה נעמה על האופטימיות בתחילת המעצר ועל התסכול והתנאים הקשים שם עם ההתמשכות ההליכים המשפטיים האינטנסיביים.


יששכר, ששהתה במעצר כחצי שנה, הצליחה להעביר מכתב אחת לכשלושה שבועות, האחרון שבהם הגיע לפני כשבועיים וחצי. בית היתר כתבה שאין לה יכולת בסיסית לבקש דברים מפני שאינה דוברת רוסית וכי לא נותנים לה להיפגש עם קרובי משפחה. יששכר הודתה במכתביה למשפחתה וחבריה על המאמצים לשחרר אותה.

נעמה נעצרה בזמן שחיכתה לטיסת המשך מהודו לישראל במוסקווה. זה מה שאמרה לחברתה קצת אחרי שנעצרה בשדה התעופה: "כנראה שאני בצרות יותר גדולות ממה שקיווינו. זה מרגיש לי כמו סרט, אני לא יודעת מה לעשות. אני אבודה, אין לי מה לעשות כבר".

הישראלית הורשעה בהברחת סמים לרוסיה. מוקדם יותר היום שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יפה יששכר, אמה של נעמה. ראש הממשלה ביקש לחזק את האם נוכח גזר הדין הקשה, וביקש למסור את תמיכתו לנעמה. כלי תקשורת מקומי פרסם היום עדות מתוך דבריה של הצעירה הישראלית אתמול בדיון על גזר דינה. על פי הדיווח יששכר פנתה בדמעות לשופט לפני מתן גזן הדין: "אני מבינה שאלו דברים משמעותיים מאוד בפדרציה הרוסית, אבל אני מבקשת שתיקח בחשבון שהם נעשו על ידי אדם שלא רצה לחדור לפדרציה. אני מקווה שחצי השנה שהייתי בכלא כאן מספיקה כדי לסגור את העניין".

בלשכתו של נתניהו אמרו אתמול כי הוא פעל אישית בעניינה של יששכר בשבועות האחרונים וימשיך לעשות כל מאמץ לשחרר אותה ולהשיבה לארץ. נתניהו שוחח בעניין עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בביקורו בסוצ'י לפני כמה שבועות ושב והעלה את הנושא בשיחתם הטלפונית השבוע.

ישראל העבירה לרוסיה מסר ברור: הענישה שהתביעה הרוסית מבקשת אינה מידתית ואינה הולמת את אופי העבירה המיוחסת ליששכר. ראש הממשלה ביקש הקלה הן בעונש והן בתנאי החזקתה של נעמה, אך התביעה הרוסית עדיין לא נענתה לבקשות האלה.