נשיא תוניסיה הנבחר, קאיס סעיד
צילום: אי-פי

תוניסיה: ניצחון למועמד העצמאי בבחירות לנשיאות

אלפים חגגו בבירת תוניסיה את ניצחונו של קאיס סעיד האנטי-ממסדי, שזכה בסיבוב השני והמכריע ב-77 אחוזים מהקולות. נביל אל-קרווי, איש העסקים שיצא מהכלא כדי להתמודד, גרף 23 אחוזים מהקולות בלבד
רועי קייס
14 באוקטובר 2019
02:44

אלפים חגגו הלילה (שני) בבירת תוניסיה את זכייתו של המועמד קאיס סעיד בבחירות לנשיאות. "העם רוצה את קאיס סעיד", קראו המפגינים, שגם שרו את ההמנון הלאומי. סעיד בן ה-61 זכה אמש בסיבוב השני והמכריע של הבחירות, לאחר שקיבל כמעט 77% מהקולות. זאת לעומת 23% בלבד של יריבו, איש העסקים נביל אל-קרווי.


סעיד, שעד לפני הבחירות היה מועמד עצמאי אלמוני, הצליח להפתיע בסיבוב הראשון ולזכות במקום הראשון עם 18.4% מהקולות. המשפטן במקצועו נחשב לאהוד בקרב השכבות החלשות. הוא נתפס כאישיות שמחזיקה בתפיסות חברתיות שמרניות וכאדם שמנותק לחלוטין מהממסד הישן ומהאליטה הפוליטית המוכרת. הוא התפרסם במהלך קמפיין הבחירות בין השאר בשל הקמפיין הצנוע והלא בזבזני שניהל לעומת המועמדים האחרים. בנאום הניצחון הודה סעיד לצעירים על כך שפתחו דף בהיסטוריה. הוא גם הדגיש כי הסוגיה הפלסטינית תעמוד בראש סדר העדיפויות של מדיניות החוץ שלו.

בשבוע שעבר זכתה מפלגת א-נהדה, המזוהה עם הזרם האסלאמיסטי במדינה, במקום הראשון בבחירות לפרלמנט. קודם לכן טענו לניצחון גם מפלגת א-נהדה בראשותו של ראשד אל-ר'אנושי, וגם מפלגת "הלב של תוניסיה" הליברלית בראשותו של המועמד לנשיאות, נביל אל-קרווי.