חיילים בצבא אסד מתקבלים על ידי האזרחים בעיירה תל ת
צילום: סוכנות הידיעות הסורית סאנא

טראמפ: הכורדים ישחררו חברי דאעש כדי שנצטרף ללחימה

צבא אסד נכנס לעיירה סמוכה לגבול עם טורקיה. במסגרת ההסכם עם הכוחות הכורדים, סוכנות הידיעות הסורית דיווחה שהכוחות יבלמו את "התוקפנות הטורקית"
רועי קייס ואנטוניה ימין
14 באוקטובר 2019
11:00
עודכן ב 16:13

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר היום (שני) כי "ייתכן והכורדים ישחררו אסירי דאע"ש כדי לגרום לאמריקנים להתערב בנעשה". עוד הוסיף הנשיא האמריקני כי יהיו "סנקציות גדולות" על טורקיה אבל לא בהכרח שהוא ייצא למלחמה עם חברת נאט"ו נוספת.

במקביל, הקרמלין אמר כי הזהיר את כל הצדדים המעורבים בסוריה להימנע מפעולות שעשויות להוביל להחרפה של המצב ולהזיק לתהליך הפוליטי. במוסקווה הוסיפו כי אינם רוצים לחשוב על אפשרות שכוחות רוסים וטורקיים עשויים להתנגש זה בזה בסוריה. מהקרמלין נסמר כי הוא נמצא בקשר שוטף עם אנקרה כולל ברמה הצבאית.

בד בבד, יחידות של הצבא הסורי נכנסו הבוקר לעיירה תל תאמר בצפון מזרח-סוריה, על מנת לבלום את "התוקפנות הטורקית", כך מדווחת סוכנות הידיעות הסורית הרשמית. העיירה סמוכה לעיירת הגבול ראס אל-עין, הנתונה למתקפה של צבא טורקיה והמיליציות הנאמנות לאנקרה.

לפי הדיווח, האזרחים במקום קיבלו את פני החיילים הסורים בשמחה. סוכנות הידיעות הסורית אף פרסמה תמונות, ובהן נראים תושבי תל תאמר מקבלים בשמחה את פני החיילים.

אמש דיווחו כלי התקשורת הממלכתיים בדמשק כי סוריה משנעת כוחות צבא לעבר גבולה הצפוני, על מנת להיאבק בפלישה הטורקית לשטחה. הממשל הכורדי בצפון סוריה מסר כי הגיע להסכם עם משטר אסד, שלפיו הצבא הסורי יתפרס לאורך הגבול עם טורקיה כדי לסייע ללוחמים הכורדים. מפקד המיליציה הכורדית הסורית, מזלום עבדה, כתב במאמר בכתב העת "פורן פוליסי" כי הצעד הזה הכרחי כדי למנוע מהטורקים לבצע באוכלוסיה הכורדית השמדת עם.

במקביל, טראמפ הורה לפנות מיד כ-1,000 חיילים אמריקנים מצפון סוריה - כמעט כל הכוח הקרקעי של הצבא האמריקני בצפון-מזרח המדינה. שר ההגנה של ארצות הברית, מארק אספר, הודיע על הכוונה להסיג את מאות החיילים האמריקנים כבר אתמול, בריאיון לרשת CBS, אך לא ציין מתי בדיוק תתבצע הנסיגה. כעת מתברר, כאמור, כי הממשל האמריקני מתכוון ליישם את ההחלטה באופן מיידי.

לפי אספר, ההחלטה התקבלה בעיקר בשל התרחבות המבצע הצבאי של טורקיה בצפון סוריה ובעקבות הדיווח שכוחות הצבא הסורי נעים צפונה כדי למנוע את התקדמותם של הטורקים. "הכוחות האמריקניים עלולים למצוא עצמם לכודים בין שני צבאות יריבים וזה מצב שאסור להיקלע אליו", אמר אספר בריאיון.

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח הלילה כי מטוסי הקואליציה הבינלאומית של ארצות הברית ניסו לפגוע בשיירה של כוחות המשטר הסורי, באזור א-רסאפה שבמזרח המדינה. לפי הדיווח, השיירה הייתה בדרך לעיר א-טבקה, שבשליטת הכורדים.