טנק טורקי בסוריה
צילום: אי-פי

גורם כורדי לכאן חדשות: לא פיללנו להסכם עם אסד – מי שירוויחו הן רוסיה ואיראן

אל־ג'זירה: הטורקים החלו בפעולה צבאית באזור העיר מנביג' • על פי הרשת, צבא טורקיה הפציץ מן האוויר ומן הקרקע, לקראת מהלך קרקעי באזור • בכיר אמריקני אישר כי כל הכוחות בצפון סוריה קיבלו הוראה לעזוב את המדינה
רועי קייס, מואב ורדי ונתן גוטמן
14 באוקטובר 2019
19:09
עודכן ב 20:26

הפלישה הטורקית לסוריה: גורם כורדי אמר היום (שני) לכאן חדשות כי הם לא פיללו להסכם שנחתם עם בשאר אל־אסד. עוד אמר כי ארצות הברית היא זאת שאשמה במצב במדינה וכי האיראנים והרוסים יקטפו את הפירות בשל כך. הצבא הסורי והצבא הטורקי מתכוונים להשתלט על אותם האזורים.

למרות זאת – במבצע הנוכחי נשיא טורקיה רג'פ ארדואן משתמש בתומכיו הסורים כבשר תותחים. אם יהיה עימות בין הסורים לטורקים זה יקרה בין צבאו של אסד ל"צבא סוריה החופשי". רוסיה, שרקחה את ההסכם בין הכורדים לסורים, תמשיך לנסות לתווך גם בין סוריה לטורקיה.


מוקדם יותר היום אמר נשיא טורקיה רג'פ ארדואן כי ארצו לא תפסיק את המבצע נגד הכורדים בצפון־מזרח סוריה, בלא כל קשר לתגובות בעולם על הפעולה הצבאית. בנאום שנשא בבאקו, בירת אזרביג'אן, הדגיש ארדואן כי הקרבות יימשכו עד "שיושג ניצחון מוחלט". בתוך כך, כמה מדינות הכריזו על עצירת הייצוא הביטחוני לטורקיה, אך היא לא ממש תלויה בייבוא הזה. 


בתוך כך, בכיר אמריקני אומר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי כל הכוחות האמריקנים בצפון סוריה קיבלו הוראה לעזוב את המדינה. כאלף חיילים אמריקנים יעזבו את סוריה ויישאר רק כוח קטן ובו כ־150 חיילים בדרום המדינה.

יציאת החיילים האמריקנים מצפון סוריה הגיעה אחרי שלארצות הברית התברר שהמבצע הטורקי רחב יותר. בארצות הברית חששו שהחיילים ייקלעו לקרבות בין הטורקים לצבא אסד. העיצומים שדונלד טראמפ שוקל להודיע עליהם כבר היום – נגד אישים טורקים ולא אמברגו נשק או עיצומים כלכליים.


קודם לכן דיווחה רשת "אל־ג'זירה" כי צבא טורקיה והמורדים הסורים הנאמנים לו החלו בפעולה צבאית באזור העיר מנביג', בצפון־מזרח המדינה. דווח כי צבא טורקיה הפציץ מן האוויר ומן הקרקע, לקראת מהלך קרקעי באזור. מנביג' היא אחת הערים שצבא סוריה אמור להיכנס אליהן במסגרת ההסכם שהושג עם הכוחות הכורדיים.

כמו כן, האו"ם אומר כי מאז החלה המתקפה הטורקית בסוריה, נעקרו מבתיהם לפחות 160 אלף תושבים. מזכיר האו"ם אנטוניו גוטרש מביע דאגה עמוקה מן האירועים במדינה וקורא לכל הצדדים ליישב את המחלוקות ביניהם בדרכי שלום. הוא הדגיש כי יש להגן בכל עת על האזרחים שאינם מעורבים בלחימה. גוטרש גם הביע חשש שהמתקפה הטורקית תגרום ל"שחרור לא מכוון" של אנשי דאעש שהוחזקו בידי הכורדים.