ברנרדין אווריסטו, מרגרט אטווד
צילום: גטי אימג'ס

הפתעה בפרס בוקר לספרות: שתי סופרות זכו במשותף

שווי הפרס, 50 אלף ליש"ט, יחולק בין מרגרט אטווד - הזוכה המבוגרת ביותר אי פעם, וברנרדין אווריסטו - האישה השחורה הראשונה שזכתה בפרס
מערכת כאן חדשות
15 באוקטובר 2019
03:35
עודכן ב 03:34

באופן חריג ובניגוד לכללים, פרס "בוקר" לשנת 2019 הוענק אמש (שני) לשתי סופרות. מרגרט אטווד וברנרדין אווריסטו יחלקו את הפרס הספרותי החשוב ביותר בבריטניה, חרף התקנון לפיו אסור להעניקו ליותר מזוכה אחד. יו"ר השופטים פיטר פלורנס הסביר כי "לאחר דיון שארך חמש שעות הבנו שככל שנדבר על הספרים יותר - נאהב אותם יותר ונרצה ששניהם ינצחו".

אטווד זכתה על ספרה "העדויות" - ספר המשך ליצירה "סיפורה של שפחה" שעובדה לסדרת טלוויזיה מצליחה. אווריסטו זכתה עם ספרה "נערה, אישה, אחר", המגולל את סיפורן של 12 דמויות, רובן נשים שחורות, המתגוררות בבריטניה. השתיים יחלקו את הפרס ששוויו 50 אלף ליש"ט.

"אף אחת מאיתנו לא ציפתה לזכות", אמרה אטווד בת ה-79, הזוכה המבוגרת ביותר בפרס "בוקר" מאז ומעולם. כמו כן, אוואריסטו היא האישה השחורה הראשונה שזכתה בפרס זה. "אנחנו, הנשים הבריטיות השחורות, יודעות שאם לא נכתוב על עצמנו - אף אחד אחר לא יעשה את זה", אמרה במעמד הזכייה.

בפרס, המוענק מאז שנת 1969, זכו בעבר הסופרים איאן מקיואן וסלמאן רושדי. אטווד זכתה בפרס כבר בשנת 2000 על ספרה "המתנקש העיוור".