סאמר ערביד

פרסום ראשון: ראש חוליית הטרור שחשוד ברצח רנה שנרב שב להכרה מלאה וצפוי להיחקר בקרוב

זאת לאחר שהוגדר "פצצה מתקתקת" ואושפז במצב קשה מאוד אחרי חקירה בשב"כ
כרמל דנגור
15 באוקטובר 2019
11:56

פרסום ראשון: סאמר ערביד, המחבל החשוד שעמד בראש החוליה שביצעה את הפיגוע בה נרצחה רנה שנרב, שב להכרה אחרי שאושפז במצב קשה לאחר חקירתו בשב"כ. בעקבות השיפור במצבו, ערביד צפוי להיחקר שוב בקרוב. מעצרו הוארך היום (שלישי) בחדרו בבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים. 

ערביד נעצר לראשונה בסוף החודש שעבר, ואז שוחרר לאחר שבית המשפט לא האריך את מעצרו המנהלי. הוא נעצר בשנית לפני כשלושה שבועות והוגדר "פצצה מתקתקת", זאת בשל מידע על פיגועים נוספים שמתכננת החוליה בראשותו להוציא בטווח זמן מיידי. ביום מעצרו של ערביד נתפס מטען חבלה נוסף אותו תכננה החולייה להפעיל. ערביד נחקר בשב"כ במה שמכונה חקירת צורך – הפעלת לחץ פיזי על הנחקר כדי לחלץ ממנו מידע שעשוי למנוע פגיעה בחיי אדם. בעקבות אשפוזו הודיעה מב"תן - היחידה לבירור תלונות נחקרים בשב"כ על פתיחה בבדיקת נסיבות אשפוזו. בדיקה שעשויה להוביל לחקירה פלילית, אולם הסיכויים לכך נמוכים: משנת 2001, אז נוסדה מבת"ן, נפתחה בעקבות תלונה שהוגשה אליה רק חקירה פלילית אחת נגד אנשי שב"כ.

יום לאחר מעצרו וחקירתו של ערביד אמר עורך דינו לכאן רשת ב כי מצבו הרפואי של ערביד בן ה-44 מרמאללה, מוגדר קשה, והוא סבל משברים בחזה הורדם והונשם. לטענתו, הוא התלונן על כאבים עזים בצוואר ובבטן, שגרמו לו להקיא כל מה שאכל. ערביד חשוד שעמד בראש תשתית הטרור, הכין את המטען ששימש לביצוע הפיגוע במעיין דני שליד דולב, ואף הפעיל אותו ברגע שהבחין במשפחת שנרב מגיעה למקום.

ביום שישי האחרון מיפו לוחמי צה"ל את ביתו של אחד המחבלים שביצע את הפיגוע. המיפוי בבית בכפר ביר זית שבבנימין, בו מתגורר חבר החוליה יזן חסין חסני מג'מאס, בוצע לצורך בחינת האפשרות להריסתו. לפי השב"כ, מג'מאס, בן 25 מרמאללה, היה שותף מלא לתכנון הפיגוע וביצועו בפועל.