הטיפול בנפגעים אחרי פגיעת הברק, היום

מכת ברק - תיעוד: השניות הראשונות אחרי הפגיעה בבני משפחת חזות

הרופאים ממשיכים להיאבק על חייו של אשר חזות בן ה-14 שנפגע אנוש. שלושת אחיו של הנער מבאר שבע וגיסתו נפגעו באורח בינוני עד קשה
איציק זוארץ
15 באוקטובר 2019
20:12

תיעוד הרגעים הראשונים שאחרי פגיעת הברק בחוף זיקים: בעוד בבית החולים ברזילי באשקלון ממשיכים הרופאים להיאבק על חייו של אשר חזות בן ה-14, הערב (שלישי) מתפרסמים צילומים מהדקות הראשונות שאחרי האירוע החריג.

חמישה בני משפחת חזות מבאר שבע נפגעו היום ממכת ברק בחוף זיקים, ושלושת אחיו של הנער וגיסתו נפגעו באורח בינוני עד קשה. אחד מהאחים שנפגעו סיפר לכאן חדשות על פגיעת הברק, זמן קצר לאחר האירוע: "שמעתי פיצוץ גדול עם הבזק אור וראיתי שכולם עפו". 

יגאל, מציל בחוף זיקים שהיה במקום בזמן האירוע, אמר לכאן חדשות: "היו הרבה ברקים באזור הים ובתחנת הכוח. אזרח התקשר למד"א והם הגיעו. היו ברקים חזקים ברצף, הרבה זמן לא היה דבר כזה. הסתכלנו עליהם מתוך התחנה, נכנסנו אליה כדי שלא ניפגע בעצמנו".


האירוע הטרגי הזה הוא שיאה של המערכת הקיצונית שהביאה איתה רוחות עזות וגשמים שגרמו לנזקים קשים, חסימות כבישים וביטולי אירועים רבים ברחבי הארץ. אף שהמערכת אופיינית לעונות מעבר - החום על הקרקע והקור בשכבות הגבוהות, בתוספת לחות, יוצרים אי יציבות גדולה שמאפשרת לסופות הרעמים והברקים להתקיים. 

פגיעת ברק - איך זה קורה וכיצד להיזהר?

ברק הוא תופעה אקלימית שבה חשמל סטטי שהצטבר בעננים פורק מטען כלפי האדמה או כלפי ענן אחר. איך זה קורה? בחלק התחתון של ענני סערה נוצר מטען חשמלי שלילי וריכוז גבוה יחסית של אלקטרונים שנעים לעבר הקרקע. האוויר משמש כמוליך והזרם החשמלי מתפרק - מה שאנחנו רואים כהבזק גדול. פגיעת הברק היא מכת חשמל שבה מועבר זרם חשמלי בעל מתח גבוה מאוד מהאוויר אל הגוף שנפגע. מדי שנה נהרגים ברחבי העולם בין 6,000 ל-24,000 בני אדם מפגיעות ברק, ומספר דומה לזה נפצעים.

כאשר זרם חשמלי מהברק פוגע באדם הוא עלול לגרום לפציעה או מוות, בדרך כלל כתוצאה מכוויות במקום כניסתו של זרם הברק לגוף ובמקום יציאתו, שיתוק מערכת הנשימה או פגיעה בלב. כאשר מתחוללת סופת ברקים מומלץ להגיע למקום מחסה ולא להישאר בשטח פתוח. יש להימצא במקום נמוך ככל האפשר ולנסות לצמצם ככל האפשר את המגע עם הקרקע.