המבצע הצבאי של טורקיה בסוריה נגד הכורדים
צילום: אי-פי

סנאטור רפובליקני: ארדואן הבטיח שלא לכבוש את כובאני

סנאטור רפובליקני בכיר טען שנשיא טורקיה הבטיח שלא לכבוש את העיר הכורדית כובאני • בקונגרס בוושינגטון גוברת ההתנגדות לפינוי הכוחות האמריקניים
בן יניב
16 באוקטובר 2019
07:38

המבצע הצבאי של טורקיה בצפון־מזרח סוריה: הסנאטור הרפובליקני הבכיר לינדזי גרהאם, שהיה שותף לשיחה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לבין נשיא טורקיה רג'יפ ארדואן לפני יומיים, טען הלילה (רביעי) כי ארדואן הבטיח שלא יכבוש את העיר הכורדית כובאני. גרהאם הבהיר כי אם יפר הנשיא הטורקי את הבטחתו, הוא יראה בכך "הפרת הבטחה והסלמה משמעותית".

בתוך כך, בקונגרס בוושינגטון גוברת ההתנגדות לפינוי הכוחות האמריקניים מצפון־מזרח סוריה. צירים דמוקרטים ורפובליקנים הגישו לשני בתי הקונגרס הצעת־חוק נגד הנסיגה וראשי המפלגות פרסמו הודעה משותפת האומרת כי אין די בעיצומים שהטיל הבית הלבן על טורקיה. הצעת החוק קוראת לטורקיה להפסיק את המבצע הצבאי בסוריה ולנשיא טראמפ להציג תכנית מפורטת למיגור דאעש.

בעימות טלוויזיה – במסגרת הבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית – תקפו כל המתמודדים בחריפות את החלטתו של הנשיא טראמפ להסיג את הכוחות האמריקניים מסוריה. "חישבו על ישראל – כיצד הישראלים מרגישים כעת?", שאלה הסנאטורית איימי קלובושאר. ואילו הסנאטורית אליזבת' וורן, המועמדת המובילה על פי הסקרים, הביעה תמיכה ביציאה מהמזרח־התיכון ואמרה כי ארצות הברית לא צריכה להחזיק כוחות צבא באזור. עם זה הדגישה כי יש לפנות את החיילים האמריקנים בדרך מחושבת ושקולה.

לפני כן אמר נשיא טורקיה ארדואן לנשיא ארצות הברית טראמפ כי ארצו לעולם לא תכריז על הפסקת אש בסוריה וכי הוא לא מודאג מהעיצומים האמריקניים המוטלים על אנקרה. נשיא טורקיה אמר את הדברים לכתבים במטוסו בעת שובו לאנקרה מביקור באזרבייג'אן. לדברי ארדואן, שמכנה את המבצע "מעיין השלום", הוא אמר לנשיא האמריקני כי הוא דוחה את הצעתו לתווך בין ארצו לבין הכורדים וכי טורקיה לא תקיים משא ומתן עם ארגון טרור.