תקרית נפילת המטוס הרוסי בשמי סוריה

שגריר רוסיה בישראל: בדקנו פעילויות צבאיות מסוימות עם איראן - לבקשת ישראל

שנה לאחר המשבר שנוצר בעקבות הפלת המטוס הרוסי בשמי סוריה, חשף שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורוב כי היו מצבים שבהם פנתה ישראל לממשל הרוסי כדי שיעבוד מול איראן. השגריר הבהיר כי רוסיה נענתה בחיוב לבקשה וציין כי "התיאום סביב הנעשה בסוריה רק משתפר"
עמיחי שטיין
16 באוקטובר 2019
09:02

שנה לאחר המשבר שנוצר בעקבות הפלת המטוס הרוסי בשמי סוריה, חשף שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורוב כי היו מצבים שבהם פנתה ישראל לממשל הרוסי כדי שיעבוד מול איראן, ויבדוק פרטים על "פעילויות צבאיות מסוימות". בריאיון עם השגריר, שחלקים נוספים ממנו פורסמו הבוקר ב"קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב, הוא הבהיר כי ארצו נענתה בחיוב לבקשה וציין כי "התיאום סביב הנעשה בסוריה רק משתפר".


לדברי השגריר, בנקודה הזאת הבהירה רוסיה לישראל שכדי למנוע אי הבנות והסלמה של המצב, היא מוכנה לדבר עם האיראנים. "אנחנו לוקחים בחשבון את הדאגה הישראלית ומוכנים לדבר עם איראן כדי לפתור את המצב שנוצר", הוסיף.

בנושא הטענות כי המפגשים עם נתניהו לפני שני סבבי הבחירות היו התערבות של פוטין למענו, אמר ויקטורוב כי "הפגישות היו מקריות לגמרי". השגריר אמר כי מי שטוען שזאת התערבות, "מצפה שאמליץ לפוטין לא להיפגש עם ביבי בגלל חשש שאולי יהיו בחירות שלישיות". השגריר אמר שאינו רוצה להתייחס לבחירות כדי "שלא יגידו שאני מתערב" והבטיח כי הקשר הטוב עם ישראל ימשיך בכל מצב.

בחלק הראשון של הריאיון שפורסם אתמול בכאן 11 התייחס השגריר לפרשת מאסרה של נעמה יששכר, שנידונה לשבע שנות מאסר וחצי לאחר שנתפסה עם 9 גרם חשיש בנמל התעופה. ויקטורוב העריך שבטווח הרחוק עניינה של יששכר ושל האסיר הרוסי אלכסיי בורקוב לא ישפיע על יחסי שתי המדינות. "מדובר בהמצאה של התקשורת", אמר ויקטורוב על האפשרות שיתפתח משבר בין המדינות בעקבות הפרשה.

השגריר הדגיש כי כל נושא בין רוסיה לישראל יכול להיפתר באמצעות דיונים משפטיים ופוליטיים. "האינטרס הרוסי כרגע הוא שכל אזרח רוסי, כולל בורקוב, יחזור לרוסיה", אמר. "אנחנו מנסים כבר מספר שנים לשכנע את הישראלים לקבל החלטה להסגיר אותו אלינו. נמשיך לפעול למענו".

עוד אמר השגריר הרוסי כי הוא קורא לכל הישראלים להימנע מאמירות רגשיות: "אנחנו מבינים שבנושא של נעמה יששכר - רבים לא יכולים לעמוד מן הצד. אבל היא ביצעה משהו. לפי המערכת המשפטית שלנו היא ביצעה פשע, והחלטה נעשתה. אבל בוא נראה מה יהיה בהמשך. היא צעירה שעשתה את מה שעשתה. המצב בעניינה לא נעים לאף אחד. אנחנו מודעים לבקשה שנשלחה לפוטין ונראה מה תהיה החלטתו".