שר המשפטים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אוחנה: אין טענה שגורלה של נעמה יששכר תלוי בהאקר הרוסי

שר המשפטים בריאיון לכאן רשת ב: "מציע לא לייצר תקדים שבכל פעם שמדינה רוצה להעביר אליה מישהו היא תתפוס ישראלי" • עוד אמר כי שוחח עם אימה של נעמה וטען כי הממשלה צריכה לעשות הכל כדי להשיבה
קלמן ליברמן
16 באוקטובר 2019
09:17

"מציע לא לייצר תקדים מסוכן שבכל פעם שמדינה רוצה להעביר אליה מישהו היא תתפוס ישראלי": כך אמר היום (רביעי) שר המשפטים אמיר אוחנה לאסף ליברמן בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב על מעצר נעמה יששכר ברוסיה. על ההסגרה של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב אמר: "ההחלטה תהיה בזמן הקרוב. הוא ביצע עברות רבות מתחום ההונאה בעיקר ולכן הוכרז כבר הסגרה לארצות הברית". 

על הפיכת ההאקר הרוסי לקלף מיקוח אמר: "זה מסוכן לקבע את התפיסה הזאת שהיא איננה תפיסה רוסית רשמית כאילו גורלה של נעמה תלוי בגורלו. זאת איננה טענה רשמית. אמרתי לאימא של נעמה שאנחנו כממשלה צריכים לעשות הכל כדי להשיבה הביתה. אין ספק ומחלוקת שפסק הדין בעניינה הוא לא הגיוני, לא פרופורציונלי".

האזינו לריאיון עם שר המשפטים בכאן רשת ב

בתוך כך, גורם בקרמלין אומר לכאן חדשות כי על פי החוק ברוסיה, בקשת חנינה רשמית יכול להגיש רק האדם שהורשע. אמש נמסר כי ראש הממשלה נתניהו העביר לנשיא רוסיה פוטין בקשה רשמית לחנינה בשמו ובשם הנשיא ריבלין. עם זה, הנשיא פוטין רשאי לחון אסיר גם בלי פנייה רשמית.

שגריר רוסיה בישראל, אנטולי ויקטורוב, אמר אמש לכאן חדשות כי הצעירה הישראלית עשתה פשע על פי מערכת המשפט הרוסית. המצב בעניינה אינו נעים לאיש אך "יש להמתין להחלטתו של הנשיא פוטין בעניין בקשת החנינה". אמה, יפה יששכר, אמרה לכאן חדשות כי ביקשה מבתהּ "לשים את האגו בצד" ולהודות במה שצריך להודות כדי לשוב הביתה.

כמו כן, שר המשפטים התייחס בריאיון גם להחזרת המנדט לנשיא המדינה ראובן ריבלין, ואמר: "אני לא סבור שתתבקש הארכה ואני לא חושב שיש לצד השני, לו יועבר אליו המנדט, סיכוי להקים ממשלה, לכן האפשרות היחידה שמסתמנת כרגע אלא אם ליברמן יחזור הביתה, כלומר לימין, אז האפשרות היחידה היא ממשלת אחדות".

על ההפגנות בפתח תקווה אמר: "אני חושב שאם רוצים להעניש איש ציבור זה בסדר אבל לא להעניש את המשפחה והשכנים, לכן חשבתי שזה יהיה נכון לו יפגינו מול מקום עבודתו של בעל התפקיד, אבל כפי שאני שומע ההפגנות לא מתקיימות מתחת לביתו אלא בכיכר גורן שמרוחק 900-700 מטר מביתו, זה נשמע לי פשרה סבירה בהקשר הזה".