סניף ארומה תל אביב בבגין
צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

השימוע לארומה ת"א: "לא עמדו בנהלי משרד הבריאות"

אחרי הרעלת הטונה: הסניף בבגין יישאר סגור עד לתיקון הליקויים • גורם במשרד הבריאות: "אין ספק שהיו ליקויים בסניף, היו כנראה בעיות במקרר" • ארומה בתגובה: "כפי שהתחייבנו - כלל הליקויים שיימצאו יתוקנו ויפורסמו, הסניף יישאר סגור עד הודעה חדשה"
עמית תומר ואוריה אלקיים
16 באוקטובר 2019
16:13
עודכן ב 16:33

משרד הבריאות סיים היום (רביעי) את השימוע שקיים לנציגי ארומה תל אביב אחרי הרעלת הטונה בסניף בגין בעיר. במהלך השימוע הוצגו ממצאים שעלו בביקורת התברואתית, ולפיהם הסניף לא עמד בנהלי משרד הבריאות ולא עמד בהנחיות היצרן.

"נציגי העסק הונחו לתקן את הליקויים לפני קבלת אישור לפתיחתו מחדש לציבור", נמסר בהודעת משרד הבריאות, שם ממתינים לתוצאות המעבדה המדוייקות שיגיעו מחר בבוקר.


גורם במשרד אמר כי ״אין ספק שהיו ליקויים בסניף. היו כנראה בעיות במקרר, וגם בטיפול בטונה הגולמית - יש צורה שצריך לשמור טונה - בטמפרטורה וצורת אחסון מסוימת - ובארומה לא עמדו בהוראות. כל התמונה האפדימיולוגית נבדקת כעת - גם התנהלות הרשת, וגם הטונה של ויליגר״.

מוקדם יותר היום הודיעו במשרד הבריאות כי הסניף נסגר לפעילות. "דגימות נלקחו מדג הטונה שהיה בשימוש למעבדה ושאר התצרוכת הושמדה", נאמר בהודעה. "כמו כן נאסר שימוש של משלוח דג חדש על ידי משרד הבריאות עד לקבלת תוצאות מעבדה".

הטונה שבה נעשה שימוש בסניף ארומה תל אביב

שירי פורר, אם לשניים ממזכרת בתיה שאושפזה אתמול במצב קשה מאוד לאחר שאכלה סלט טונה בסניף, סיפרה היום בריאיון לכאן חדשות: "לחשוב שהייתי נעלמת לילדים שלי בגלל שטות כזאת זה הפחיד אותי. הבנתי שאני חווה תגובה אלרגית ונבהלתי כי אני לא אלרגית לשום דבר. אבל כל הזמן סמכתי על הצוותים הרפואיים". פורר חזרה הבוקר להתאושש בביתה. 

פורר סיפרה כי נאלצה לאכול בסניף משום שאין הרבה אופציות באזור בחול המועד סוכות: "אני לא אוהבת את הסניף שם בכלל, הוא לא מוצא חן בעיניי. אבל בחול המועד הוא אחת האופציות המעטות שיש". על התגובה האלרגית הקיצונית סיפרה: "תוך כדי שאכלתי אני אומרת לחברה שלי שהעגבניות ממש צורבות את הלשון ואז הפנים שלי צרבו והלשון שלי התנפחה, והנשימה שלי התחילה להיות כבדה. הבנתי שזאת תגובה אלרגית".

לדבריה, הרופאים סיפרו לה כי הפרמדיקים שטיפלו בה הם שהצילו את חייה: "ראיתי אותם כשהם הביאו אותי והספקתי להודות להם. שמתי לב שהם מתייחסים בחומרה למקרה". לפורר הייתה ביקורת גם על תגובת ארומה שלדבריה ניסתה לגלגל את האשמה עליה: "לא אהבתי את התגובה הראשונה של ארומה תל אביב אבל בינתיים יצר איתי קשר מישהו ואמר לי שהם סגרו את הסניף והם בודקים את הטונה בכל הסניפים. הם הכירו בזה שההודעה אתמול הייתה אומללה".

מארומה ת"א נמסר בתגובה לאחר השימוע: "ארומה ת"א שיתפה פעולה באופן מלא עם נציגי משרד הבריאות, וזאת בנוסף לבקרה העצמאית שהיא מקיימת באמצעות חברה חיצונית. כפי שהתחייבנו - כלל הליקויים שיימצאו יתוקנו ויפורסמו, בתום התחקיר, לציבור הרחב. הסניף שבו אותרו הליקויים נסגר על ידנו מיד עם היוודע דבר האירוע, והוא יישאר סגור עד הודעה חדשה. אנו עדיין ממתינים לתוצאות המעבדה של מוצרי הטונה שנשלחו לבדיקה".