מחאה נגד האלימות בחברה הערבית
צילום: דוד כהן, פלאש 90

האלימות בחברה הערבית: "על סכסוך סביב טלפון יש ירי"

מפקד מחוז צפון במשטרה: שוק אמצעי הלחימה מוצף, בחודשים האחרונים אנחנו נוגעים בראש הנחש
אורלי אלקלעי ורובי המרשלג
16 באוקטובר 2019
17:00

האלימות בחברה הערבית: מפקד מחוז צפון במשטרה ניצב שמעון לביא התייחס היום (רביעי) לאלימות הגואה בחברה הערבית בישראל ואמר כי עם כניסתו לתפקיד שם את הבעיה במרכז. "כשמנסים לגעת בזה, מבינים שהשוק מוצף", אמר. "בחודשיים האחרונים אנו נוגעים בראש הנחש. בסוחרים. גילינו שממדי התופעה גדולים ממה שחשבנו".

"97% מהציבור במגזר הוא נורמטיבי ושומר חוק", הבהיר לביא. "והאחריות היא בראש ובראשונה עלי ועל המשטרה. לא מטיל אותה על איש. יש לא מעט גורמים בתחום הקהילתי שיכולים לסייע. אנו מבינים שיש לא מעט אמל"ח במגזר". 

לביא הוסיף כי במשטרה גילו שיש יותר צירי הברחת נשק ממה שחשבו. ״לא מעט אזרחים נורמטיביים ללא עבר פלילי רוכשים נשק, כנראה כדי לפתור בעצמם סכסוכים וחוסר אמון במשטרה", אמר. ״על סכסוך של תיקון טלפון ב-200 שקל יש ירי. שוק ההלוואות, השוק האפור, מוביל לאירועי ירי". 

לביא הוסיף כי פעילות המשטרה מגיעה גם לגבול לבנון ירדן. "ציר האמל"ח הפרוץ ביותר הוא משטחי הרשות הפלסטינית, יש גם שב"חים שמביאים אמל"ח", הוסיף. "זה כמו להזמין פיצה. זו עבירה מסוג פשע, ועדיין משתלם להם. רמת הסיכון לא גבוהה. העבריין עובר חופשי, וגם אם הוא נתפס, זה שווה לו עם כמה חודשי מאסר, או עבודות שירות".

תגיות:
אלימות