ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד שתאייה, בית החולים איסתי
צילומים: פלאש 90

ראש הממשלה הפלסטיני קורא לרופאים ישראלים לעבוד ברשות

"שההר יבוא אל מוחמד": כחצי שנה אחרי שהרשות הפלסטינית עצרה מימון של טיפולים לחולים פלסטינים בבתי חולים בישראל, רה"מ הפלסטיני מוחמד שתאייה בהצעה חדשה. עם זאת, הרשות הפלסטינית מאפשרת לבכיריה ולמקורביהם להמשיך ולהגיע לטיפולים רפואיים
גל ברגר
17 באוקטובר 2019
07:50
עודכן ב 09:45

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד שתאייה קורא לרופאים מישראל להגיע ולעבוד בבתי חולים בשטחי הרשות הפלסטינית. כך פורסם הבוקר (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. הקריאה באה לאחר שהרשות עצרה לפני יותר מחצי שנה את המימון שהעניקה לחולים פלסטינים מהגדה ומעזה לקבל טיפולים רפואיים בבתי חולים בישראל.

עם זאת, הרשות הפלסטינית מאפשרת לבכיריה ולמקורביהם להמשיך ולהגיע לטיפולים רפואיים בבתי חולים בישראל, לעיתים אף במימונה, כך נודע לכאן חדשות. שתאייה אמר אמש למשלחת מעמותת רופאים מארגון "רופאים לזכויות אדם" ברמאללה כי בתי החולים בישראל גנבו את הפלסטינים במשך שנים, לקחו מהם מחירים מופקעים, החזיקו רבים מהם לתקופות אשפוז ממושכות ללא צורך וכך ניפחו את ההתחשבנות החודשית, ולכן הרשות החליטה לשים לזה קץ.

לטענת שתאייה, הוא הציע להעמיד רואה חשבון עצמאי ובלתי תלוי כדי לבדוק את פירוט התשלומים שהרשות נדרשת לשלם לכיסוי ההוצאות הרפואיות של חולים פלסטינים המטופלים בישראל, אך נתקל בסירוב מצד בתי החולים הישראליים. גורמים בישראל המעורים בפרטים מכחישים את הטענות כי נגבו מחירים מופקעים מחולים פלסטינים או שהם אושפזו שלא לצורך.

ראש הממשלה הפלסטיני, שמוביל קו של התנתקות כלכלית מישראל, מעוניין דווקא בשיתוף פעולה במישור הרפואי, אך חד-כיווני. במקום שחולים פלסטינים יגיעו לטיפול בישראל, רופאים מישראל יגיעו לשטחיה הרשות ויעבדו בבתי החולים הפלסטיניים. "במקום שמוחמד יבוא אל ההר, שההר – יבוא אל מוחמד", הסביר.

אישה פלסטינית עוברת במחסום קלנדיה. צילום: עיסאם רימאווי, פלאש 90

ד"ר מושירה אבו-דיא, רופאה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, המשמשת יושבת ראש הוועד המנהל של "רופאים לזכויות אדם", בירכה על הרעיון ואמרה שהיא סבורה כי מדובר ביוזמה שניתן לממש בשטח. ברשות טוענים כי גובים מהם מחירים גבוהים ועלויות הטיפול בישראל נאמדות בהון עתק ולכן עצרו את הפניית החולים לבתי החולים בישראל. אבל העובדה שההחלטה התקבלה יחד עם פרוץ משבר כספי המיסים בין ירושלים לרמאללה, התפרשה כאן כניסיון של הפלסטינים להשיב לישראל באותו המטבע על קיזוז הכספים לרשות הפלסטינית מכספי המיסים שהיא גובה בעבורה.

עד פרוץ משבר כספי המיסים בין ישראל לרשות, מימנה הרשות טיפולים רפואיים ל-2,000 עד 3,000 חולים פלסטינים בשנה. כמה עשרות או מאות יצאו בכל חודש מהגדה ומרצועת עזה לטיפולים בבתי החולים איכילוב, הדסה, תל השומר ועוד. בחודשים האחרונים הרשות הפלסטינית מעדיפה לנתב חולים רבים שהיו יכולים לקבל טיפול נאות בישראל – לבתי חולים בירדן או במצרים, ולעיתים משאירה אותם בשטחה. עבור חלק מהם, זו שאלה של חיים או מוות.

שתאייה אמר בתגובה: "ישנם ניסיונות ישראליים ללחוץ על הממשלה הפלסטינית לחדש את הפניית החולים הפלסטינים לבתי החולים בישראל לאחר שאלה הפסידו מיליונים בעקבות החלטת הרשות לעצור את ההפניות. ישנם גם ניסיונות להסית את דעת הקהל הפלסטינית בהקשר זה". ראש הממשלה הפלסטיני הוסיף כי מספר מצומצם של מקרים הועברו לבתי החולים הישראליים בחודשים האחרונים ומדובר במקרים שבהם הוכח בדוחות הרפואיים כי מצבם של אותם החולים אינו מאפשר את העברתם לטורקיה או לירדן.