טראמפ, ארדואן והמכתב
צילומים: אי-פי

טראמפ לארדואן ביום הפלישה לסוריה: "אל תהיה קשוח וטיפש"

במכתב ששיגר נשיא ארה"ב לעמיתו הטורקי ב-9 באוקטובר ונחשף הלילה, מזהיר טראמפ את ארדואן מהרס הכלכלה במדינתו, אם לא יפעל באנושיות בסוריה • בית הנבחרים האמריקני העביר הצעת החלטה המגנה את נסיגת ארה"ב מצפון סוריה
איתמר מרגלית
17 באוקטובר 2019
03:49

ברקע המבצע הטורקי בסוריה, רשת "פוקס ביזנס" פרסמה הלילה (חמישי) מכתב ששלח הנשיא טראמפ לנשיא ארדואן ביום הפלישה הראשון לסוריה ב-9 באוקטובר, בו הוא מזהיר אותו מהרס הכלכלה הטורקית, אם לא יפעל באנושיות. במכתב מפציר טראמפ בארדואן לחתום על הסכם בנוגע לסוריה, ומפרט את הנכונות האמריקנית להשתתף במאמצי התיווך במשא ומתן.


"אינך רוצה להיות אחראי לטבח אלפי בני אדם, ואני איני רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה, אך אעשה זאת", איים הנשיא. בסיום מכתבו כתב טראמפ לארדואן שההיסטוריה תשפוט אותו באופן אוהד אם יפעל בדרך הנכונה והאנושית, וכ"שטן" אם לא יקרו דברים טובים. "אל תהיה קשוח, אל תהיה טיפש", חתם טראמפ את מכתבו.

את הקו התקיף שמוביל נשיא ארה"ב נגד טורקיה כבר מאז יום הפלישה, הוא ממשיך גם כעת. אמש איים טראמפ במסיבת עיתונאים שערך בבית הלבן כי "אם פגישת פנס וארדואן לא תצליח - הסנקציות על טורקיה יהיו הרסניות". הוא הוסיף כי לא נתן אור ירוק לטורקיה לפעול בסוריה והוסיף: "הם רצו לעשות זאת שנים".

בתוך כך, בית הנבחרים בוושינגטון אישר הלילה ברוב גדול הצעת ההחלטה המגנה את החלטתו של הנשיא טראמפ להוציא את הכוחות האמריקניים מצפון סוריה וקוראת לנשיא טורקיה ארדואן להפסיק את המתקפה נגד הכורדים. 354 מחברי הבית תמכו בהצעת ההחלטה, בהם 129 חברי המפלגה הרפובליקנית. 60 התנגדו להצעת ההחלטה.

קודם לכן עזבה יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי, מהמפלגה הדמוקרטית, פגישה עם הנשיא טראמפ בנושא המתקפה הטורקית בסוריה לאחר שכינה אותה "פוליטיקאית מליגה ג'". בתגובה אמרה פלוסי כי המשתתפים בפגישה עם הנשיא, שהגיעה למבוי סתום, היו עדים ל"התמוטטות מוחלטת" שלו וכי יש להתפלל לבריאותו.

טראמפ צייץ בתגובה בטוויטר כי פלוסי זקוקה לעזרה ובהקדם. "או שמשהו לא בסדר בראש שלה, או שהיא לא אוהבת את מדינתנו הגדולה". הנשיא האמריקני השיב באותו המטבע והוסיף: "הייתה לה התמוטטות מוחלטת היום בבית הלבן. זה היה עצוב מאד לראות. התפללו בשבילה. היא אדם חולה מאד".

ארדואן צפוי להיפגש הלילה באנקרה עם סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, ועם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו. ביום שישי צפוי פומפאו לפגוש בישראל את ראש הממשלה נתניהו. בירושלים מעוניינים לשמוע מארצות הברית מסר מרגיע בעניין המשך הנוכחות האמריקנית בגבול סוריה-עיראק, החשובה למאבק בפעילות האיראנית באזור.

כמו כן, על רקע יציאת ארה"ב מצפון סוריה, הצבא האמריקני השמיד הלילה בתקיפה אווירית מחסן תחמושת וציוד צבאי שהושאר בצפון המדינה לקראת יציאת הכוחות משם. לדברי גורמים אמריקניים, מדובר בפעולה מתוכננת. דובר הקואליציה שנלחמת בדאעש אמר כי התקיפה בוצעה באמצעות שני מטוסי קרב.