הנשיא טראמפ
צילום: אי-פי

הסכם הפסקת האש בסוריה: טראמפ הדף את הביקורת נגדו

יו"ר בית הנבחרים: "הנשיא ארדואן לא ויתר על דבר, והנשיא טראמפ נתן לו הכול". בניסיון להרגיע את הרוחות הסביר טראמפ כי דאעש "נתון בשליטה מוחלטת", והדגיש שארה"ב ממשיכה ללכוד פעילים בארגון
בן יניב
18 באוקטובר 2019
04:15

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הדף הלילה (שישי) את הביקורת על מדיניותו במזרח התיכון, ובכלל זה ההחלטה להסיג את הכוחות האמריקניים מצפון סוריה, וההסכם להפסקת אש במבצע הצבאי של טורקיה. במהלך ביקור בטקסס אמר הנשיא כי ארגון המדינה האסלאמית  דאעש "נתון בשליטה מוחלטת", והדגיש כי ארצות הברית ממשיכה ללכוד פעילים בארגון.

כמו כן, טראמפ המשיך למתוח ביקורת על תהליך ההדחה ותקף בדבריו חברי קונגרס דמוקרטיים המעורבים בו. כלפי יושב ראש ועדת המודיעין של בית הנבחרים, אדם שיף, טען שהמציא את שיחת הטלפון שקיים עם נשיא אוקראינה זלנסקי. את יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי כינה "ננסי המשוגעת". מוקדם יותר אף הודיע ששר האנרגיה ריק פרי, ששמו הוזכר בפרשה, יסיים את תפקידו. 

על פי הסכם הפסקת האש בצפון סוריה, המבצע הצבאי הטורקי ייפסק לחמישה ימים בעוד הכורדים יפנו את אזור החיץ בגבול שאותו טורקיה מעוניינת לתפוס. בהודעה משותפת שפרסמו יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, והסנאטור הדמוקרטי הבכיר צ'אק שומר, כינו השניים את הסיכום בין וושינגטון לאנקרה על הפסקת האש - "זיוף".

לדבריהם, ההסכם מערער את האמינות של מדיניות החוץ האמריקנית ומעביר מסר מסוכן לבעלות בריתה של ארצות הברית, וליריביה לפיו לא ניתן להאמין להבטחותיה. בנוסף ציינו השניים כי "הנשיא ארדואן לא ויתר על דבר, והנשיא טראמפ נתן לו הכול". הסנאטור מיט רומני הגיב גם הוא על ההחלטה לסגת מצפון-סוריה: "מה שעשינו לכורדים יחשב ככתם דם בתולדות ההיסטוריה האמריקנית".

מפקד הכוחות הסוריים הדמוקרטיים, מזלום עבדי, אמר אתמול כי הם מוכנים להיות מחויבים להפסקת האש. לדבריו, הפסקת האש המדוברת היא בין עיירות הגבול ראס אל-עין לבין עיירת הגבול תל אבייד, היכן שהתרכזו הקרבות בין הצדדים. גורל שאר האזורים, לדבריו, טרם הוכרע. שר החוץ הטורקי מבלוט צ'וואשולו ציין כי "אמרנו שנשהה את פעולת 'מעיין השלום' ולא נעצור אותה לחלוטין. נשהה אותה בכדי לעקוב אחר נסיגת ארגוני הטרור".