פגישת שר החוץ האמריקני מייק פומפאו עם ראש הממשלה נ
צילום: המשלחת האמריקנית

שר החוץ האמריקני נועד עם נתניהו: "ישראל - פנס מאיר של דמוקרטיה במזרח התיכון"

אחרי ביקורו בטורקיה, שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו נפגש בירושלים עם ראש הממשלה ובכירים ישראליים. על הפרק: האיום האיראני ויציבות האזור
גילי כהן
18 באוקטובר 2019
11:37

אחרי ביקורו בטורקיה אמש, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו הגיע לישראל ונועד הבוקר (שישי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במעונו בירושלים. "שוחחנו על המאמצים להתמודד עם האיום האיראני ואיך להבטיח את היציבות באזור", אמר שר החוץ האמריקני בהצהרה בתום הפגישה. "הקשר בין המדינות חזק מאי פעם. שוחחנו על האתגרים שארה"ב וישראל עומדות מולם, כפנס מאיר של דמוקרטיה במזרח התיכון", הוסיף.

ראש הממשלה אמר לאחר הפגישה כי הוא "שמח על הדיונים החשובים לחיזוק את הברית ואתגרי האזור, ומודה על הברית החזקה עם ישראל ועל התמיכה".

בטרם הפגישה, קרא פומפאו לחדש את אמברגו הנשק על איראן שיפוג בעוד כשנה. לדבריו, הסרת החרם תוביל לכך שמדינות כמו רוסיה או סין יוכלו למכור לאיראן נשק מתקדם, דבר שיצור מירוץ חימוש במזרח התיכון. "אם אתם מודאגים מההתנהגות האיראנית כעת, דמיינו מה איראן תעשה עם כלי טיס בלתי מאוישים, טילים מתקדמים, מטוסים וטנקים", צייץ בטוויטר.


במהלך הלילה נחת שר החוץ האמריקני בישראל לצורך פגישתו עם רה"מ נתניהו ועם בכירים ישראלים נוספים. בציוץ קודם בטוויטר כתב פומפאו כי הוא מצפה לדון עם הבכירים הישראלים בשורה של נושאים, הכוללים את ההתפתחויות והאיומים האזוריים, ובביטחונה של "בעלת הברית הקרובה ביותר של ישראל".


אל ישראל הגיע פומפאו מטורקיה, שם הגיעה אמש המשלחת האמריקנית להסדר עם אנקרה שלפיו תושהה הלחימה בצפון סוריה. על פי ההסכם שהוכרד בתום פגישת סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, המבצע הצבאי הטורקי ייפסק לחמישה ימים, בעוד הכורדים יפנו את אזור החיץ בגבול שאותו טורקיה מעוניינת לתפוס. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בירך את ארדואן על ההסכם וכינה אותו: "מנהיג מופלא", והוסיף "מדובר ביום נהדר לאצות הברית, יום נהדר לטורקיה. יום נהדר לכורדים. יום נהדר לציוווילזציה. אנחנו מודים לכורדים. אני רוצה לציין שזה לא היה מושג ללא האהבה הקשוחה שהראינו לטורקיה". מישראל צפוי פומפאו להמשיך לבריסל, שם ייפגש עם מזכ"ל ברית נאט"ו, ינס סטולטנברג.