חפש
Languages
מחאת הענק בברצלונה והעימותים, היום
צילום: רויטרס

מאות אלפים צעדו לברצלונה, עימותים קשים עם המשטרה

הבדלנים התומכים בעצמאות קטלוניה השביתו את הכניסות לעיר אחרי צעדה שארכה שלושה ימים • הנשיא הגולה הסגיר עצמו לרשויות בבלגיה • ריאל מדריד וברצלונה הסכימו על תאריך חדש לקלאסיקו
בן יניב
18 באוקטובר 2019
16:08
עודכן ב 01:59

מחאת הבדלנים בקטלוניה מגיעה לשיא: מאות אלפי בני אדם הגיעו היום (שישי) לברצלונה, לאחר שלושה ימי הליכה מכל חבל קטלוניה, במחאה נגד מעצר מנהיגי הבדלנים. בין המפגינים לכוחות המשטרה נרשמו עימותים קשים. מנהיג קטלוניה לשעבר קרלס פוג'דמון השוהה בבלגיה הגיע מוקדם יותר היום והתייצב בפני הרשויות אחרי שספרד הוציאה נגדו צו מעצר חדש.


בעימותים, שנמשכו יותר מתשע שעות, החלו לאחר שהמתפרעים צרו על מטה המשטרה בעיר - הם השליכו אבנים, בקבוקים וקופסאות שימורים לעבר השוטרים והעלו באש מכלי אשפה. השוטרים הגיבו בירי כדורי גומי והשתמשו באלות כדי לפזר את המתפרעים. 20 בני אדם נפצעו, שבעה מהם שוטרים.

משרד הפנים של ספרד הודיע כי החליט לשלוח כוחות של המשמר האזרחי לתגבר את המשטרה והזהיר את המתפרעים כי הם עלולים להישלח למאסר מרבי של שש שנים על פי החוק הספרדי. בחמשת ימי ההפגנות בעיר נעצרו כ-130 מפגינים ונפצעו יותר מ-200 שוטרים. היום השתתפו בעיר יותר מחצי מיליון בני אדם בהפגנת המחאה הגדולה ביותר עד כה על מאסרם של מנהיגי התנועה לעצמאות קטלוניה.

הצו הוצא נגד פוג'דמון בעקבות הרשעת 12 ממובילי משאל העם על עצמאות חבל קטלוניה ב-2017. מלשכתו של פוג'דמון נמסר שהוא הגיע בלוויית עורכי דינו ומרצונו בפני הרשויות הבלגיות. עוד נמסר שפוג'דמון דחה את צו המעצר והתנגד לכל ניסיון לשלוח אותו בחזרה לספרד. טרם ברור אם פוג'דמון עודנו מתושאל על ידי הרשויות הבלגיות או לא.


בתיעוד מהאוויר נראים מאות אלפי הצועדים שוטפים את הכניסה לבירת החבל. הצועדים, תומכי עצמאות החבל, השביתו הלכה למעשה את כל כבישי הגישה לעיר השנייה בגודלה בספרד. ועדי עובדים מקומיים הצטרפו היום למחאה והכריזו על שביתה במערכות החינוך, הרשויות המקומיות ובחברת הרכבות.

בתוך כך, כלי תקשורת במדינה דיווחו כי הנהלות קבוצות הכדורגל של ברצלונה וריאל מדריד הגיעו להסכמה משותפת על תאריך חדש לקלאסיקו. אחד המשחקים הנצפים בעולם יתקיים בקמפ נואו בברצלונה, שם אמור היה להתקיים מלכתחילה, ב-18 בנובמבר.