עשן בעיירה ראס אל עין בסוריה, אתמול
צילום: אי-פי

פומפאו: מאמין שהפסקת האש בסוריה תחזיק מעמד

ברקע הדיווחים על הרוגים, בכירים כורדים האשימו את טורקיה שהפרה את הפסקת האש ותקפה ביממה האחרונה יותר מ-40 יעדים באזור. ארדואן הכחיש
אי-פי ומואב ורדי
19 באוקטובר 2019
02:41
עודכן ב 11:04

שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, אופטימי שהפסקת האש בצפון מזרח סוריה תחזיק מעמד בימים הקרובים. בתום תדרוך לנציגי נאט"ו בבריסל אמר פומפאו לכתבים כי הוא מצפה שהטורקים והכורדים "יקחו ברצינות" בארבעת הימים הבאים את ההתחייבויות שקיבלו עליהם.

על פי ההבנות שגובשו, הכוחות הכורדיים בסוריה ישלימו עד אמצע השבוע הבא את נסיגתם מרצועה שרוחבה כ-30 קילומטרים לאורך הגבול עם טורקיה. עם זה, בכירים כורדים מאשימים את טורקיה שהפרה את הפסקת האש שהוכרזה ביום חמישי ותקפה ביממה האחרונה יותר מ-40 יעדים באזור. ערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל-מיאדין" דיווח היום על 13 הרוגים ו-70 פצועים בתקיפה טורקית על שיירה אזרחית שנעה לכיוון עיירת הגבול ראס אל-עין.

בתוך כך, הכוחות הכורדים בסוריה טענו הבוקר כי טורקיה ממשיכה בתקיפות בצפון המדינה ומונעת יצירת מסדרון הומניטרי להוצאת הנפגעים מראס אל-עין, כפי שנקבע בהסכם: "למרות שאנחנו מקיימים את חלקנו בהסכם הפסקת האש, טורקיה מפרה את ההסכם, ממשיכה בתקיפות, ומונעת יצירת מסדרון הומניטרי להוצאת הנפגעים מראס אל-עין".

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הכחיש כי הלחימה נמשכת ואמר כי כל הדיווחים על עימותים הם בגדר דיסאינפורמציה. עם זאת, ארדואן הזהיר כי ארצו תחדש את המתקפה אם הכוחות הכורדיים לא ייסוגו מן האזור הבטוח בתוך חמישה ימים. לדבריו, הלוחמים הכורדים החלו לסגת אך צבא טורקיה יישאר באזור לוודא שהם אכן עוזבים.  

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, דחה את הביקורת על הסגת הצבא האמריקני מסוריה ושיבח את הפסקת האש. "הייתה לנו הצלחה עצומה ביומיים האחרונים", אמר אתמול והוסיף: "השגנו שליטה על הנפט במזרח התיכון" – טענה שגורמים אמריקנים לא הצליחו להסביר. כמו כן אמר טראמפ כי ארדואן הדגיש לפניו בשיחת טלפון שהוא מעוניין מאד בהצלחתה של הפסקת האש. לדברי טראמפ, במהלך השיחה אמר לו נשיא טורקיה כי היו כמה אירועים של ירי צלפים וירי של פגזי מרגמה אך הוא פעל במהירות להפסיקם. "גם הכורדים מעוניינים בהפסקת אש, ולכן יש סיכוי טוב מאד שהמהלך יצליח", ציין הנשיא האמריקני בסדרת ציוצים בטוויטר.

טראמפ הוסיף שתיאם עם טורקיה ועם הנהגת הכורדים את אבטחת המתקנים שבהם עצורים אנשי דאעש. עוד אמר כי בפעם הראשונה הביעו כמה מדינות אירופיות נכונות לקבל לידיהן אזרחים שלהם שנלחמו בשורות דאעש ונשבו. טראמפ לא נקב בשמותיהן של אותן מדינות.