הפרלמנט הבריטי והמחאה בלונדון
צילום: אי־פי ורויטרס

הפרלמנט הבריטי דחה את ההצבעה על הסכם הברקזיט

חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון החקיקה, המאפשר לדחות את אישור הסכם הרקזיט, עד אשר יאושרו כל סעיפי החקיקה שההסכם מצריך • ג'ונסון צפוי להביא את ההסכם להצבעה פעם נוספת בשבוע הקרוב
מואב ורדי וגדעון קוץ
19 באוקטובר 2019
16:50
עודכן ב 16:50

הפרלמנט הבריטי דחה היום (שבת) את ההצבעה על אישור הסכם הברקזיט. חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון החקיקה, שדורש לדחות את ההצבעה על הסכם יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, עד אשר יאושרו כל סעיפי החקיקה שההסכם מצריך. מינה אנדרייבה, דוברת של יו"ר נציבות האיחוד האירופי, אמרה כי "על הממשל הבריטי להודיע על הצעדים הבאים מוקדם ככל האפשר". בלשכת נשיא צרפת הגיבו - "ארכה נוספת איננה האינטרס של שום צד".


משמעות הצבעת חברי הפרלמנט היום היא שראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון, אשר קיווה שההסכם עליו חתם עם ראשי האיחוד האירופי יאושר היום, צריך כעת לבקש מהאיחוד דחייה לשלושה חודשים. לפי דיווחים בבריטניה, ממשלתו תבקש להשלים את התיקונים ולהעלות את ההסכם כולו להצבעה כבר ביום שלישי הקרוב.

"לא אנהל משא ומתן עם האיחוד האירופי על דחייה של מועד היציאה מבריטניה - 31 באוקטובר. דחייה נוספת תהיה גרועה לבריטניה. בשבוע הבא נציג את החקיקה הנדרשת כדי לאשר את ההסכם", אמר ראש ממשלת בריטניה. ג'ונסון זקוק לתמיכת 320 חברי פרלמנט כדי לאשר את ההסכם שיוציא לפועל את יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי ב־31 באוקטובר.

זו הפעם הראשונה שהפרלמנט בלונדון מתכנס באופן מיוחד ביום שבת, מאז הפלישה של בריטניה לאיי פוקלנד ב־1982. במקביל לדיון בפרלמנט על אישור הברקזיט, אלפי אנשים התומכים ברובם בקמפיין הדורש משאל עם שני, צועדים במרכז לונדון בדרישה להעביר את הסכם הברקזיט להכרעת העם.

ביום חמישי האחרון הודיע ג'ונסון כי הושג הסכם עם האיחוד האירופי בנוגע לעזיבת הממלכה את האיחוד. ג'ונסון עצמו ציין כי מדובר בהישג נהדר שמשיב לבריטניה את השליטה על משאביה. מן הנציבות האירופית נמסר כי מדובר בהסכם הוגן לשני הצדדים.


ג'ונסון צייץ כי בריטניה תיקח שליטה על חוקיה, גבולותיה, כמו גם בתחומי הכלכלה והמסחר. לדבריו, "ההסכם המוצע טוב מקודמו, שבו האיחוד יכול היה לכפות על בריטניה קבלת חוקים ומסים". עוד הוסיף כי בריטניה תעזוב את "איחוד המכסים האירופי" כיחידה אחת  – מה שיאפשר להם לטענתו לחתום על הסכמי סחר עם שאר מדינות העולם.