דונלד טראמפ ורודי ג'וליאני
צילום: אי-פי

דיווח ב-CNN: עוה"ד של טראמפ ביקש לתת ויזה לגורם אוקראיני שהבטיח "ללכלך" על הדמוקרטים

לפי הדיווח, סגן שר החוץ האמריקני אמר בעדותו הסגורה בפני הקונגרס, כי עורך הדין רודי ג'וליאני ביקש ויזה עבור התובע הכללי לשעבר של אוקראינה
גיא בריצמן
19 באוקטובר 2019
18:40

פרשת אוקראינה-גייט: ג'ורג' קנט, סגן שר החוץ של ארצות הברית לענייני אירופה ואסיה אמר השבוע בעדותו הסגורה בפני הקונגרס האמריקני, במסגרת שימועי ההדחה נגד הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, כי עורך הדין של טראמפ ביקש ויזה עבור גורם אוקראיני, שהבטיח לו כי "ילכלך" על הדמוקרטים. כך מדווחת היום (שבת) רשת CNN האמריקנית.

לפי הדיווח, עורך הדין רודי ג'וליאני ביקש ממשרד החוץ האמריקני והבית הלבן, לפני כתשעה חודשים, להעניק ויזה לתובע הכללי האוקראיני לשעבר, ויקטור שוקין. זאת במטרה להשיג מידע נגד גורמים במפלגה הדמוקרטית. סגן נשיא ארצות הברית לשעבר מטעם המפלגה הדמוקרטית ג'ו ביידן דחף בעבר, יחד עם גורמים נוספים במערב, להדחת שוקין מתפקידו כתובע הכללי של אוקראינה.

את הדיווח מביאה רשת CNN מפי ארבעה גורמים ששמעו את עדותו הסגורה של ג'ורג' קנט. עוד אמר קנט בעדותו, לפי הדיווח, כי משרד החוץ האמריקני דחה את בקשתו של ג'וליאני, ושוקין לא קיבל ויזה.

מוקדם יותר השבוע יושבת ראש בית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי הודיעה שבית הנבחרים לא יקיים הצבעה על ההצעה המסמיכה את המחוקקים לקיים שימועים בנוגע להדחת טראמפ. בכך דחתה פלוסי דרישה של טראמפ, לפיה לפני שבית הנבחרים פותח בהליכים, עליו להביא את העניין להצבעה במליאה. לטענת הנשיא והמפלגה הרפובליקנית, בלי הצבעה כזו, שימועי ההדחה שכבר מתקיימים אינם לגיטימיים.

משרד ההגנה האמריקני וסגן הנשיא מייק פנס הודיעו השבוע כי לא ימסרו מסמכים לוועדה החוקרת את טראמפ בפרשה בתואנה כי לוועדה אין סמכות רשמית לדון בהדחה וכי היקף המסמכים המבוקשים מעידים על כך שהפנייה לא הוגשה בדרך הולמת.