יצהר

פרסום ראשון: לוחם גולני נפצע קל מיידוי של פעילי ימין – הכח ירה באוויר

כ-20 פעילי ימין תקפו מטווח קצר כח צבאי בגבעה סמוך ליצהר, וניקבו את צמיגי רכבם. הלוחמים שחשו בסכנה הגיבו בירי באוויר. אין עצורים בתקרית. דובר צה"ל: "מגנה בכל תוקף אלימות פיזית ורואה אירועים מסוג זה בחומרה רבה". ראש מועצת שומרון גינה והוסיף: "נעשה הכל כדי להעיף את התוקפים"
כרמל דנגור
20 באוקטובר 2019
07:25
עודכן ב 09:31

לוחם גולני נפצע הלילה (ראשון) קל מיידוי אבנים מטווח קרוב, בידי כ-30 פעילי ימין בגבעה סמוך ליצהר שבשומרון. צמיגי הרכב הצבאי של הכח שהיה במקום נוקבו. באופן חריג, הלוחמים, שחשו בסכנה, הגיבו בירי חי באוויר. נכון לשעה זו אין עצורים בחשד למעורבות בתקרית.


מדובר צה"ל נמסר כי "במהלך הלילה התפתחה הפרת סדר בהשתתפות כ-30 מתיישבים, סמוך ליישוב יצהר. המתיישבים יידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל וניקבו את גלגלי כלי הרכב בו נסעו. בנוסף, כתוצאה מיידוי האבנים נפצע לוחם צה"ל באורח קל וקיבל טיפול רפואי. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי לאוויר בהתאם להוראות הפתיחה באש, וההתקהלות פוזרה. צה"ל מגנה בכל תוקף אלימות פיזית ומילולית כלפי משרתיו ורואה אירועים מסוג זה בחומרה רבה". 

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, הגיב על האירוע ומסר: "כל תושבי השומרון וגם תושבי יצהר מוקיעים פגיעה בחיילינו היקרים. הקומץ שעשה את זה הם נערים שברובם הגדול הגיעו מחוץ לישוב. אנו נפעל בכל הכלים שבידינו כדי להעיף אותם מכאן".

בני גנץ הגיב לפרסום וכתב בפייסבוק: "על פי דיווחי צה"ל התרחש הלילה אירוע חמור סמוך ליצהר בו הותקפו חיילים באבנים. אני סומך על רשויות אכיפת החוק שיטפלו בו בכל הכלים שברשותן. כרמטכ"ל לשעבר וכמפקד בצה"ל לאורך עשרות שנים אני שולח מסר לכל החיילים והמפקדים ששומרים עלינו גם בערב החג- בצפון, בדרום, ביהודה ושומרון ובכל מקום ברחבי הארץ: עם ישראל ואזרחי ישראל תומכים בכם ומחזקים אתכם. לא נעבור לסדר היום על שום פגיעה בחיילי צה"ל".  

אתמול פורסם בכאן חדשות כי מפקד גדוד הסיור בגולני, סגן אלוף איוב כיוף, הותקף ביום שישי האחרון בידי פעילי ימין בהתנחלות יצהר שבשומרון. הקצין הגיש תלונה במשטרה, ובליל שבת נעצר צעיר תושב יצהר בחשד לתקיפה ומעצרו הוארך בשלושה ימים.

ביצהר אמרו בתגובה לפרסום על תקיפת מפקד הגדס"ר כי האירוע התרחש על רקע מעצר קטין שבוצע השבוע בידי לוחמי גולני, ונטען כי היה אלים. לדבריהם, "האירוע כלל וויכוח מילולי בלבד, גם אם טיפס לטונים גבוהים, ובשום שלב לא נטען כי התושב תקף פיזית, או ידע שמדובר בסמג"ד. הנושא היה בגישור ובירור משותף של ראש המועצה, ועד היישוב וגורמים בצה"ל – שהגיעו למקום עד סמוך לכניסת השבת. החלטת המשטרה לבצע מעצר בארוחת ליל שבת ובחיק המשפחה, תוך פגיעה חמורה בזכויות הפרט ובקדושת השבת, הינה מקוממת וחמורה".

בדובר צהל אמרו אתמול: ‏"המקרה טופל בשיתוף משטרת ישראל, ראש המועצה האזורית שומרון והנהגת ההתיישבות. צה"ל מגנה בכל תוקף אלימות פיזית ומילולית כלפי משרתיו ורואה אירוע זה בחומרה רבה".