העיירה ראס על אין בסוריה
צילום: אי-פי

בכיר כורדי לכאן חדשות: על ישראל ללחוץ על ארה"ב שתשאיר כוחות בצפון מזרח סוריה

לדברי הבכיר טורקיה ממשיכה להפר את הסכם הפסקת האש בראס אל עין. הוא הוסיף שהמשך המתקפה לא מאפשר להם להוציא את הכוחות. משרד ההגנה הטורקי: הכורדים ביצעו 20 הפרות מאז שנחתם הסכם
רועי קייס
20 באוקטובר 2019
08:41

גורם בכיר בכוחות הכורדים קורא בשיחה עם כאן חדשות להפעיל לחץ על ארצות הברית כדי שתשאיר כוחות בצפון מזרח סוריה, כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. לדבריו, זו הדרך היחידה בה ישראל יכולה לעזור כעת לכורדים. כמו כן הוא טוען שטורקיה מפירה ברגל גסה את הפסקת האש, ולא מאפשרת לפנות פצועים מעיירת הגבול ראס אל-עין – שם עדיין מתנהלים קרבות.

בשיחתו עם כאן חדשות תקף את הנשיא האמריקני דונלד טראמפ ואמר שאולי העסקה שהוא עשה עם טורקיה היא "נהדרת" בעבורו, אבל לא עבור הכורדים וגם לא בעבור ארצות הברית. לדבריו, המשך המתקפה של טורקיה לא מאפשרת להם להוציא את כוחותיהם בהתאם להסכם, והם נאלצים להגיב על ההפרות.

לגבי הבדלי הגרסאות בינם לארדואן בנוגע להסכם התעקש הגורם בשיחה שהכורדים אמורים להוציא כוחות רק מאזור הקרבות בעיירות הגבול ראס אל-עין ותל אבייד. בשאר אזורי הגבול עם טורקיה אמור להתפרס הצבא הסורי. הוא ציין כי אם המבצע יימשך, לא רק הכורדים עומדים בפני סכנת הכחדה, אלא עוד מיעוטים שנמצאים בצפון מזרח סוריה. מנגד, משרד ההגנה הטורקי טוען שכוחות המורדים הכורדים ביצעו 20 הפרות מאז שנחתם הסכם. 

ביום שישי האחרון דווח על 13 הרוגים ו-70 פצועים בתקיפה טורקית על שיירה אזרחית שנעה לכיוון עיירת הגבול ראס אל-עין. נשיא טורקיה ארדואן הכחיש כי הלחימה נמשכת על אף ההסכמה על הפסקת אש ואמר כי כל הדיווחים על עימותים הם בגדר דיסאינפורמציה. עם זאת, ארדואן הזהיר כי ארצו תחדש את המתקפה אם הכוחות הכורדיים לא ייסוגו מן האזור הבטוח כפי שהוסכם.