מחאות בלבנון
צילום: אי-פי

מיסוי על הבנקים וקיצוץ במשכורות שרים: הרפורמה המתוכננת בלבנון

ברחבי המדינה נמשכו ההפגנות נגד השלטון. הממשלה הייתה אמורה לדון היום ברפורמה הכלכלית של רה"מ סעד אל-חרירי, אותה תכנן בעקבות המחאות, אך הדיון נדחה. בסעיפי התוכנית: הזרמת שלושה מיליארד דולר לתקציב המדינה והגדלת המס על רווחי הבנקים
גל ברגר
20 באוקטובר 2019
16:08
עודכן ב 22:34

ברחבי לבנון נמשכו היום (ראשון) ההפגנות נגד השלטון המקומי. ההערכה במדינת הארזים היא שעשרות אלפי בני אדם השתתפו בהן. מנגנוני הביטחון הלבנוניים נפרסו באזור ארמון הנשיאות בבירה ביירות וחסמו את הצירים למקום. הממשלה ההיתה אמורה לדון היום ברפורמה הכלכלית של ראש הממשלה סעד אל-חרירי, אותה תכנן בעקבות ההפגנות, אך הדיון נדחה. 

מה קורה בארץ הארזים: הלבנונים רוצים לשנות את כללי המשחק

בינתיים הועמדה בכוננות מערכת הבריאות במדינה והבנקים סגרו את שעריהם - צופים שלא ייפתחו גם מחר. גם אוניברסיטת לבנון השביתה את הלימודים והודיעה על דחיית הבחינות לסטודנטים. על פי המתפרסם בערוץ הלבנוני אל-מיאדין ובערוץ אל-ערביה, הרפורמה תכלול גזרים לציבור ושורה של גזירות על הממשלה והמגזר הציבורי.

בסעיפי התוכנית: הזרמת שלושה מיליארד דולר לתקציב המדינה מהבנק המרכזי והבנקים הפרטיים, הגדלת המס על רווחי הבנקים - הבנקים וחברות הביטוח ימוסו ב-25%. כמו כן, יהיה קיצוץ של 50% במשכורות השרים וחברי הפרלמנט בהווה ובעבר, בכירים בלבנון יחויבו בהצהרת הון, ותוטל תקרת שכר על מנכ"לים ושופטים, 5,000 דולר ו-10,000 דולר בהתאמה.

כל תוספות המס על טלפון, שירותים ומע"מ יבוטלו, ויבוטל גם הקיצוץ בקצבאות אנשי הצבא ומנגנוני הביטחון. חלק ממשרדי הממשלה יבוטלו אף הם, תחל הפרטה של שוק הסלולר ויקודם חוק להשבת כספים שהוצאו שלא כחוק.

אתמול אמר מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה כי הוא אינו תומך בהתפטרות של הממשלה, כיוון שהדבר יהווה בזבוז זמן שאין ללבנון כדי לפתור את המצב הכלכלי: "איננו תומכים בהתפטרותה של הממשלה הנוכחית. אם הממשלה הזאת תתפטר אז לא נדע מתי תקום ממשלה חדשה, ואין לנו זמן לזה".

בנאום שנשא שלשום אל-חרירי הוא הציב אולטימטום של 72 שעות לשותפיו בממשלה למצוא פתרון למצב הכלכלי במדינה. הוא הוסיף כי אם לא יימצא פתרון, "הדיבור שלי יהיה אחר". בכך הוא רומז כי יחזיר את המפתחות אם לא תהיה היענות מצד השותפים. קודם לכן ביטל אל-חרירי את ישיבת הממשלה שהייתה אמורה לדון היום בתקציב המדינה לשנה הבאה.