הרכב הצבאי שנפגע באירועים האלימים ביצהר

למרות התקיפה: בצה"ל יעשו מאמצים לשמר את הקשר עם הנהגת יצהר

במערכת הביטחון מבינים שאירוע חמור כזה לא יכול לעבור בשתיקה, אך יהיה קשה עד בלתי אפשרי למצות את הדין עם התוקפים. גינוי התקיפות שנחשפו בכאן חדשות על ידי הנהגת היישוב - צעד חסר תקדים
כרמל דנגור
20 באוקטובר 2019
20:54

אחרי הפרסומים של כאן חדשות בדבר תקיפות חיילי צה"ל ליד היישוב יצהר, בצבא יעשו מאמצים גדולים על מנת לשמר את הקשר עם הנהגת היישוב. כך דווח הערב (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. במערכת הביטחון מבינים שאירוע חמור כזה לא יכול לעבור בשתיקה, אך יהיה קשה עד בלתי אפשרי למצות את הדין התוקפים. 

הקשר בין צה"ל להנהגת יצהר התחדש בשנים האחרונות, אחרי תקופות ארוכות של עוינות ואפילו נתק בין הצדדים. רוב תושבי היישוב מתנגדים לפגיעה בכוחות הביטחון והביקורת של ההנהגה על האלימות היא חסרת תקדים, שכן לרוב לא נשמעים גינויים כלפי חוץ.

בעקבות הפגיעה בחיילי צה"ל הלילה, שנחשפה בכאן חדשות וגררה גינויים נרחבים, הגיעו היום חלק מתושבי היישוב לכניסה לחטיבה כדי להביע תמיכה בחיילים. "אנחנו מוקיעים ולא מוכנים שיהיה בשומרון כל גילוי אלימות כלפי חיילי צה"ל. הנערים הפוחזים שזרקו אבנים על חיילי צה"ל, פגעו לא רק בלוחמי צה"ל, פגעו קודם כל ביישוב יצהר", נאמר במפגן התמיכה. גם אלוף פיקוד המרכז נדב פדן, שביקר מוקדם יותר בזירת האירוע, הגיע והבהיר: "מסיתים את האנרגיה מהפעולות הנכונות".

בעקבות התקיפה, החליטו במערכת הביטחון להציב גדוד של לוחמי משמר הגבול בגזרת יצהר. מדובר בגדוד שפועל בגזרת צומת תפוח ויפעל מעתה ביצהר. בהנהגת יצהר מתחו ביקורת על המעשה ודרשו מנוער הגבעות לעזוב את היישוב.

במכתב שהועבר לתושבים נכתב כי "היישוב רואה את התנהלות הנערים ותקיפת החיילים כשערוריה ובושה. מזכירות היישוב הגדירה כללי התנהגות ברורים כתנאי סף לנוכחות בני נוער במרחב. קווים אדומים אלו הוצפו על ידינו במפגשים ושיחות, אך לצערנו האירוע החמור ממחיש שהם לא מקבלים ביטוי במציאות. משכך, אנו דורשים מהנערים לעזוב את יצהר ומסירים לחלוטים את חסות היישוב מנוכחותם כאן".

הבוקר נחשף בכאן חדשות כי לוחם גולני נפצע קל מיידוי אבנים מטווח קרוב, בידי כ-30 פעילי ימין בגבעה סמוך ליצהר. צמיגי הרכב הצבאי של הכוח שהיה במקום נוקבו. באופן חריג, הלוחמים, שחשו בסכנה, הגיבו בירי חי באוויר.

תגיות:
צה"ל
,
יצהר