חיילי צבא טורקיה בסוריה
צילום: אי-פי

טראמפ על הפסקת האש: החדשות מסוריה טובות

הנשיא ציין שהדיווחים מתמקדים בהרוגים הכורדים, אך יש כאלה גם בצד הטורקי. "לכן צריך להסתכל על שני הצדדים". הוא הוסיף: ברצוני להוציא את כל הכוחות האמריקניים מסוריה, אך ירדן וישראל ביקשו ממנו שאותיר מקצתם
מערכת כאן חדשות
21 באוקטובר 2019
21:30

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס היום (שני) להסכם הפסקת האש בין טורקיה לכורדים ואמר כי "החדשות שיוצאות מסוריה – טובות". בפתח ישיבת הקבינט ציין טראמפ כי על אף שהדיווחים מתמקדים בהרוגים הכורדים, יש גם "הרבה מאוד טורקים שנהרגו בגלל הסכסוך בגבול" ולכן צריך "להסתכל על שני הצדדים".

טראמפ הדגיש כי הוא זה שהצליח לנצח את ארגון הטרור דאעש וכי הוא מבין בנושא יותר מכל הפרשנים שמותחים עליו ביקורת. גורם בצבא הטורקי הסביר היום כי אנקרה תפעל בשלב הראשון לבסס רצועת ביטחון באורך 120 ק"מ וברוחב 30 ק"מ בגבולה המשותף עם סוריה. עוד אמר טראמפ כי הוא מעוניין להוציא את כל החיילים האמריקנים מסוריה, אך ישראל וירדן ביקשו ממנו שישאיר מקצתם. 


נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן הבהיר בצהריים כי ארצו תנקוט צעדים נוספים באזור לאחר שייפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בסוצ'י שלחופי הים השחור. מחר בערב יסתיימו חמשת הימים של הפסקת האש שגובשה בתיווך ארצות הברית כדי לאפשר לכוחות הכורדיים לסגת מרצועת הגבול.

ארדואן תקף את מדינות המערב, בהן מדינות החברות לצד טורקיה בברית נאט"ו, והאשים אותן שהתייצבו לצד "הטרור הכורדי". "מתי התחלתן לתמוך בטרור? האם הכוחות הכורדיים הצטרפו לנאט"ו ואיש לא סיפר לנו על כך?!", אמר הנשיא הטורקי.

בתוך כך, רוסיה הזהירה כי 12 בתי כלא בסוריה, שבהם כלואים טרוריסטים זרים תומכי דאעש, נותרו בלי פיקוח בעקבות המבצע הצבאי הטורקי. שר ההגנה של רוסיה סרגיי שויגו, המבקר בסין, הביע חשש שהטרוריסטים ינסו להימלט מבתי הכלא ולשוב לארצותיהם.

גורם בכיר בכוחות הכורדים קרא אתמול בשיחה עם כאן חדשות להפעיל לחץ על ארצות הברית כדי שתשאיר כוחות בצפון מזרח סוריה. לדבריו, זו הדרך היחידה בה ישראל יכולה לעזור כעת לכורדים. כמו כן הוא טען שטורקיה מפירה ברגל גסה את הפסקת האש, ולא מאפשרת לפנות פצועים מעיירת הגבול ראס אל-עין – שם עדיין מתנהלים קרבות.

בשיחתו עם כאן חדשות תקף את הנשיא האמריקני ואמר שאולי העסקה שהוא עשה עם טורקיה היא "נהדרת" בעבורו, אבל לא עבור הכורדים וגם לא בעבור ארצות הברית. לדבריו, המשך המתקפה של טורקיה לא מאפשרת להם להוציא את כוחותיהם בהתאם להסכם, והם נאלצים להגיב על ההפרות.