סטודנטיות
צילום: פלאש 90

מגמת ההאטה בגידול בכמות הסטודנטים במערכת להשכלה גבוהה נמשכת

מנתונים שמפרסמת המועצה צפויים ללמוד השנה ב-61 המוסדות האקדמיים בישראל 313,600 סטודנטים - עלייה של 5200 סטודנטים לעומת השנה שעברה. גידול שאינו תואם את גודל האוכלוסייה בישראל
לירן כוג'הינוף
22 באוקטובר 2019
06:10

נמשכת מגמת ההאטה בגידול בכמות הסטודנטים הלומדים בישראל. כך עולה מנתונים שמפרסת היום (שלישי) המועצה להשכלה גבוהה לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית בשבוע הבא. בשנת הלימודים תש"ף צפויים ללמוד ב-61 המוסדות בישראל 313,600 סטודנטים, עלייה של כ-5200 סטודנטים לעומת השנה שעברה. גידול שאינו תואם את גודל האוכלוסייה בישראל.

מהנתונים שפרסמה המועצה עוד עולה כי נשים מהוות כ-60% מהסטודנטים באקדמיה, אך בקרב הסגל הבכיר נשמר רוב גברי. נוסף על כך, מספר הסטודנטים הערבים חצה בפעם הראשונה את רף ה-50 אלף. ישנה עלייה גם בכמות הסטודנטים בקרב יוצאי אתיופיה. גידול של 35% בחמש השנים האחרונות.

בד בבד, מהנתונים עולה עוד כי ישראל שומרת על המקום השני בעולם על פי דירוג ה-OECD בשיעור בעלי השכלה על תיכונית ואקדמית בקרב צעירים. אך הפער בין ישראל למדינות העולם הולך ומצטמצם.

חוקר חינוך ראשי במרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית נחום בלס אמר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי ברור שחלה התקדמות בהשכלה הגבוהה והעשור האחרון היה טוב יותר מקודמו. "אני סבור שמערכת ההשכלה הגבוהה שלנו עדיין נמצאת ברמה המעמידה אותה במקום כבוד מבחינה בין לאומית", אמר.

בלס הוסיף כי "למרות זאת השאלה העיקרית אולי שאיננה נשאלת היא האם הרמה האקדמית של המוסדות הוותיקים נשמרת ומה רמתם של המוסדות החדשים?" בלס אמר עוד כי לא היה גאה כל כך בתוספת של 8000 סטודנטים בלבד מיישובים באשכולות 1-4, ומצב מדעי הרוח והחברה הוא חמור למרות כל המאמצים שנעשים להשקיע במל"ג.