מפעל סילוק הפסולת "דודאים" שבדרום, ארכיון
צילום: יניב נדב, פלאש 90

המתקן החדש שיהפוך פסולת לחשמל יוקם במעלה אדומים

לפני החג הונחה אבן פינה למתקן מחזור פסולת ביתית, שצפוי להחליף את קיומה של מטמנת פסולת. במשרד להגנת הסביבה מעוניים להקים מתקנים נוספים בגוש דן, בדרום ובצפון
סדר יום
22 באוקטובר 2019
16:19

"הטמנה היא המשך הזיהום", כך אמר היום (שלישי) מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, בריאיון לכאן רשת ב. סמט התייחס להקמת מתקן מחזור הפסולת הביתית שאבן הפינה להקמתו הונחה בערב החג במעלה אדומים. סמט הוסיף כי המתקן המיועד להקמה במעלה אדומים אמור להחליף את שיטת ההטמנה הנהוגה בישראל לאותן שיטות הנהוגות היום באירופה.

לפני החג הניחו המשרד להגנת הסביבה ועיריית מעלה אדומים אבן פינה למתקן מחזור פסולת ביתית, שבו תשולב תחנת כוח שתזרים חשמל לרשת. הדלק שאמור להניע את תחנת הכוח הוא שריפת הפסולת שתצטבר במתקן. המתקן צפוי להחליף את קיומה של מטמנת פסולת, דבר שאמור למנוע מפגעים סביבתיים.

סמט הסביר בריאיון כיצד עובד המתקן: "לוקחים את הפסולת, ממיינים אותה למה שאפשר - נייר, קרטון, זכוכית ופלסטיק, ולאחר מכן שורפים את הפסולת הזאת והופכים אותה לאנרגיה". סמט סיפר כי במשרד מעוניינים להקים מתקנים נוספים בגוש דן, בדרום ובצפון.

"רק אחרי המיון, האשפה הופכת לאנרגיה", הסביר ראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל בריאיון לקרן נויבך. הוא הוסיף: "זה הרבה יותר טוב מאשר לייצר חשמל על ידי דלקים שונים שמזהמים את האוויר, והרבה יותר טוב מאשר להטמין את האשפה". לדברי כשריאל, המפעל הזה נותן אנרגיה על ידי כך שאנחנו לא מזהמים את האוויר.

האזינו לריאיון המלא עם גיא סמט ובני כשריאל בכאן רשת ב