ארכיון

יצהר וכוחות הביטחון - עשור של אירועים אלימים וגינויים חריפים

גם השבוע, כמו במקרים רבים בעבר, גינו גם במערכת הפוליטית וגם במערכת הביטחון את האלימות, והכריזו על צעדים חריפים. אבל כתבי אישום, גם הפעם, כנראה לא יוגשו, והעימות הבא, סביר להניח, הוא רק שאלה של זמן. פרשנות
רועי שרון
22 באוקטובר 2019
22:10

אלימות ביצהר נגד כוחות הביטחון לא היתה אמורה להפתיע איש. היא מתרחשת אחת לכמה שנים, גוררת אחריה גינויים רבים ואפס כתבי אישום. הנה תקציר הפרקים הקודמים.


בשנת 2011 פרצו עשרות פעילי ימין לתוך בסיס חטיבת אפרים, הבעירו צמיגים, פגעו בכלי רכב ויידו אבנים. סגן מפקד החטיבה נפצע בראשו מאבן. איש מהפורעים לא נעצר, העקבות הובילו לכמה פעילים מיצהר, שעמדו מאחורי הפעולה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק התייצבו בבסיס, גינו את התקיפה, והבטיחו סדרת צעדים חריפים.

באפריל 2014 לאחר הריסת ארבעה מבנים ביצהר, התפרעו מאות צעירים, הם יידו אבנים והסתערו על מוצב של חיילי מילואים ששמרו על היישוב. ביצהר גינו את האלימות, שר הביטחון משה יעלון הורה על צעד חסר תקדים – ישיבת עוד יוסף חי הוחרמה, ולתוכה הוכנסה פלוגה של משמר הגבול.


ביולי 2018 רגמו עשרות נערים כוח מג"ב במאחז קומי אורי. אבן אחת פגעה בראשה של שוטרת מג"ב שקד הנדלר, והיא פונתה לבית החולים עם שבר בגולגולת. ביצהר גינו את האלימות. שר הביטחון אביגדור ליברמן גינה בחריפות. התקרית כולה תועדה, כולל יידוי האבן, אבל הנער היה רעול פנים, הוא נעצר לחקירה ושוחרר ללא כתב אישום.

גם השבוע גינו כולם את האלימות, גם השבוע במערכת הפוליטית השמיעו זעזוע ובמערכת הביטחון הכריזו על צעדים חריפים. מפלס האלימות צפוי לרדת לתקופה הקרובה, אבל כתבי אישום גם הפעם כנראה לא יוגשו, והעימות הבא, סביר להניח, הוא רק שאלה של זמן.