ג'ונסון, ארכיון
צילום: אי-פי

ברקזיט: הפרלמנט הבריטי דחה את לוח הזמנים של ג'ונסון

מתווה רה"מ אושר, אך הצעתו להאיץ את לוחות הזמנים נפלה. ג'ונסון: "נמתין להחלטת האיחוד בנוגע ללוחות הזמנים"
איתמר מרגלית ומיכל רשף
22 באוקטובר 2019
21:57

דרמת הברקזיט לא מסתיימת: הפרלמנט הבריטי אישר הערב ברוב קולות את הצעתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון להסכם על יציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי, אך דחה את לוח הזמנים המואץ שביקש לאשר, שיאפשר את יציאת בריטניה מהאיחוד עד 31 באוקטובר.

בקריאה השנייה להצבעה על אישור ההסכם שהושג בשבוע שעבר עם מנהיגי האיחוד האירופי הצביעו 329 בעד ו-299 הצביעו נגד. בהצבעה הנוגעת ללוח הזמנים הצביעו בעד ההצעה של ראש הממשלה 308 ונגדה הצביעו 322, כלומר זה הפסד לג'ונסון, שאמר הערב: "נמתין להחלטת האיחוד בנוגע ללוחות הזמנים".

ג'ונסון אמר אחרי המפלה בנוגע ללוח הזמנים כי בכוונתו להשהות את הליך החקיקה של אישור ההסכם. דובר מטעמו של רה"מ אמר שג'ונסון עתיד לקיים שיחות עם מנהיגי האיחוד האירופי עוד הערב כדי לקבוע את הצעדים הבאים. במקביל אמר מנהיג בית הנבחרים הבריטי ג'ייקוב ריס-מוג שמחר יחודש הדיון על תוכנית החקיקה של הממשלה.

בתוך כך, נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק מקיים התייעצויות עם שאר מנהיגי האיחוד בקשר לבקשה הבריטית לדחות את יישום הברקזיט עד 31 בינואר, כך הודיעה דוברת של הנציבות האירופית הערב. הדוברת ציינה שבאיחוד מצפים מממשלת בריטניה ליידע בנוגע לצעדים הבאים בזמן שמנהיגי האיחוד יתייעצו על הבקשה.