ארדואן וג'פרי
צילום: אי-פי

טורקיה: ארה"ב הודיעה לנו שנסיגת הכוחות הכורדיים הושלמה

בכיר בממשל האמריקני: "סומכים על טורקיה ועל הכוחות הכורדיים שילחמו בתחייה מחדש של דאעש בצפון סוריה"
איתמר מרגלית
23 באוקטובר 2019
03:11

משרד הביטחון הטורקי מסר הלילה (רביעי) שארצות הברית הודיעה לאנקרה כי נסיגת הכוחות הכורדים מאזור החיץ בצפון-מזרח סוריה הושלמה. עוד נמסר כי בשלב זה לא היה צורך לפתוח במבצע נוסף מחוץ לתחום הפעילות הנוכחי.


בתוך כך, בכיר בממשל האמריקני אמר כי ארצות הברית סומכת על טורקיה ועל הכוחות הכורדיים שילחמו בתחייה מחדש של דאעש בצפון סוריה. השליח האמריקני המיוחד לנושא סוריה, ג'יימס ג'פרי, אמר בעדותו בקונגרס שעשרות לוחמי דאעש שוחררו מבתי הכלא מרגע שטורקיה פתחה במבצע. מוקדם יותר אמר שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, כי מדובר בכ-500 אסירים שברחו.

לדברי השליח האמריקני המיוחד: "גם טורקיה וגם הכוחות הכורדיים נלחמו נגד דאעש. אם שני הצדדים לא נאלצים להתמודד זה מול זה – "נוכל לסמוך עליהם שיפעלו נגד דאעש". ג'פרי ציין בפני ועדת קשרי החוץ של הסנאט כי הנשיא דונלד טראמפ לא נועד עימו אלא לאחר תחילת המתקפה הטורקית בסוריה. הוא הוסיף כי "עשינו עבודה טובה למדי בכדי להפסיק את ההתקפה הזו. טורקיה לא ממש הרוויחה מזה".


נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ומקבילו הרוסי ולדימיר פוטין הסכימו אתמול, לאחר שיחות שקיימו בעיר סוצ'י שבדרום רוסיה, כי יש להבטיח שהכוחות הכורדיים ייסוגו מאזורים הקרובים לגבול סוריה עם טורקיה. בפגישה שארכה כשש שעות, סיכמו השניים כי צבאות שתי המדינות יפטרלו בגבול סוריה-טורקיה וידאגו לוודא שהכוחות הכורדים ייסוגו מכל השטח לאורך הגבול, בעומק של 30 קילומטרים בצד הסורי, פרט לבירת החבל, קמישלי. כל זאת בתוך חמישה עד שישה ימים.

בנוסף, סיכמו השניים, על החזרת פליטים סורים מטורקיה לאזור הכורדי בסוריה. בהודעה שפרסם הקרמלין הלילה נאמר שאסד אמר בשיחת טלפון לפוטין שכוח סיור סורי מוכן להישלח לגבול עם טורקיה, כדי לפטרל יחד עם כוחות המשטרה הצבאית הרוסית באזור. הלילה בעשר פג תוקפה של הפסקת האש הזמנית בין טורקיה לבין הכוחות הכורדים שהוכרזה לפני חמישה ימים.