סלומון רדאי, מתוך זמן אמת
צילום: מתוך זמן אמת

ביהמ"ש: המדינה תפצה אדם שהורשע ברצח וזוכה ב־600 אלף שקלים

בית המשפט קבע שסלומון רדאי זכאי לפיצוי לאחר שזוכה מרצח בת זוגתו וישב במאסר על כך במשך ארבע שנים וחצי • בית המשפט ביקר את התנהלות המדינה: "משקל הראיות היה אפסי"
צח שפיצן ואמוץ שפירא
23 באוקטובר 2019
14:27

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע היום (רביעי) כי על מדינת ישראל לפצות את סלומון רדאי, שהורשע ברצח בת זוגתו וזוכה לאחר שישב בכלא במשך ארבע שנים וחצי, ב־600 אלף שקלים. 

בבקשה לפיצוי נטען כי המדינה ביקשה לבסס את הרשעתו על שתי ראיות מרכזיות: הודאותיו לפני סוכן – שעמדו בסתירה מוחלטת לראיות האובייקטיביות ולממצאים הפורנזיים – ועדויות ראייה של שתי עדות נוספות בדבר מפגש שלו עם המנוחה. בעדויות אלו נמצאו סתירות מהותיות והן הושגו באמצעות לחצים קשים ואמצעי חקירה פסולים. 

צפו בתחקיר ששודר על חקירתו של רדאי בתוכנית "זמן אמת" עם אסף ליברמן בכאן 11

לטענת עורכי דינו של רדאי, בשני המקרים המדינה לא פעלה על פי חובתה: "המדינה לא בחנה כראוי את הראיות המרכזיות הן ביחס להודאותיו בפני סוכן והן ביחס להודעותיהן של העדות בטרם הגשת כתב האישום. בחינה ראויה של ראיות אלו הייתה מובילה למסקנה כי מדובר בראיות דלות, בעלות משקל אפסי, כפי שקבע בית המשפט בהכרעת הדין".

בהחלטתו ציין בית המשפט כי כבר בעת הגשת כתב האישום "משקלן של הראיות היה דל ואפסי". כמו כן התייחס בית המשפט להצטברותן של נסיבות מיוחדות הקשורות לפגמים הרבים שנפלו בחקירה – כשלים חמורים בהפעלת המדובב,  הלחץ הפסול והבלתי סביר כלפי שתי העדות, אי חקירת טענת "אליבי", היעדר תיעוד מלא של פעולות החקירה ואובדן חומר חקירה רב ומשמעותי.

בית המשפט ביקר את המדינה על כך שלמרות הביקורת שנמתחה בהכרעת הדין על פעולות חקירה ומחדלי חקירה משמעותיים וחמורים – היא לא הפיקה לקחים, ולמרות בקשת בית המשפט לא הוצג אף מסמך כלשהו בכתב.

 

תגיות:
רצח
,
משפט