חיילים טורקים על גג מבנה בסוריה, היום
צילום: אי-פי

טראמפ: טורקיה הודיעה לי שתעצור את המבצע בסוריה, אבטל את הסנקציות עליה

במסיבת עיתונאים שערך בבית הלבן אמר הנשיא טראמפ כי אומות האזור צריכות לקחת אחריות ולעזור לטורקיה להגן על גבולותיה. "ארה"ב זקוקה למדיניות חוץ חדשה הבנויה על היגיון בריא ועוצמה"
בן יניב
23 באוקטובר 2019
19:04

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע הערב (רביעי) כי נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הודיע לבית הלבן על הפסקת הפעילות של צבא טורקיה בשטח סוריה. "הוריתי לבטל את כל העיצומים שהטלתי על טורקיה, והם יוסרו אם לא יהיה שום דבר שירגיז אותי", אמר טראמפ לכתבים. טראמפ הדגיש כי ארצו מצפה שטורקיה תעמוד בהתחייבותה לשמור את אסירי דאעש מאחורי סורג ובריח.

במסיבת העיתונאים שנערכה בבית הלבן אמר הנשיא טראמפ: "אומות האזור צריכות לקחת אחריות ולעזור לטורקיה להגן על גבולותיה". לדבריו, ארצות הברית עשתה "שירות גדול לכולם" והצילה חיי רבים. טראמפ הוסיף כי נחוצה לארצות הברית מדיניות חוץ חדשה "הבנויה על היגיון בריא ועוצמה".

מוקדם יותר אמר הממונה במשרד החוץ האמריקני על הנושא הסורי, ג'יימס ג'פרי, כי על פי ההערכות, יותר ממאה פעילי טרור המשתייכים לדאעש נמלטו מבתי כלא בצפון סוריה בעקבות המבצע הצבאי של טורקיה בגבול עם סוריה. את הדברים אמר ג'פרי בישיבה של ועדת החוץ של בית הנבחרים בוושינגטון.

על פי ההסכם שגיבשו אתמול הנשיא פוטין ועמיתו ארדואן, הכוחות הכורדיים ייסוגו בתוך שישה ימים למרחק של כ-30 קילומטרים מהגבול ויפנו את הערים מנביג' ותל ריפעת. בנוסף, סיכמו השניים, על החזרת פליטים סורים מטורקיה לאזור הכורדי בסוריה.