חוסיין דוואבשה, ארכיון
צילום: רוי עלימה, פלאש 90

"אדם בלי לב": חוסיין דוואבשה מגיב להרשעת הקטין בפרשת דומא

בריאיון לכאן רשת ב התייחס סב המשפחה שנשרפה למוות בדומא להחלטה: "הוא צריך להישאר כל החיים שלו בבית סוהר. היום הוא שרף את המשפחה שלנו, מחר משפחה ישראלית, מה אכפת לו"
בחצי היום
24 באוקטובר 2019
12:54

אחרי שהקטין המעורב בפרשת הרצח בכפר דומא הורשע הבוקר בעבירת חברות בארגון טרור, הגיב חוסיין דוואבשה, אביה של ריהאם וסבו של עלי, שנשרפו למוות באירוע, להחלטה. בריאיון לרונן פולק ב"בחצי היום" בכאן רשת ב אמר דוואבשה: "הוא אדם שאין לו לב, הוא צריך להישאר כל החיים שלו בבית סוהר". 

האזינו לריאיון עם חוסיין דוואבשה בכאן רשת ב

"אם הולכים לשחרר אותו, זה לא דבר נכון", אמר הסב. "הוא לא רק מפחיד אותנו, אלא את כל הישראלים. צריך להשאיר אותו כל החיים בבית סוהר. הוא החליט, הוא חשב איך לעשות, קנה את הדברים. זה לא רק בשבילנו אלא סכנה בשביל הישראלים, בשביל הנוצרים, בשביל כולם".

"הוא אדם שאין לו לב", המשיך דוואבשה. "הוא צריך להישאר כל החיים שלו בבית סוהר. היום הוא שרף את המשפחה שלנו, מחר משפחה ישראלית, מה אכפת לו".

בית המשפט המחוזי מרכז הרשיע היום את הקטין מפרשת הרצח בדומא בעבירה של חברות בארגון טרור. על יתר העבירות שיוחסו לו, נחתם עם הנאשם, שהיה קטין בעת רצח משפחת דוואבשה, הסדר טיעון - שפרטיו פורסמו לראשונה בכאן חדשות.

ההסדר שנחתם עם הנאשם מקטין משמעותית את חלקו בפרשה. כתב האישום המקורי ייחס לו קשירת קשר לביצוע רצח. הרצח עצמו כלל אינו מוזכר בכתב האישום המתוקן, והוא מסתיים במשפט: "מסיבה שאינה ידועה במדויק למאשימה, לא צלח המפגש המתוכנן בין הנאשם לאחר באותו הלילה". ה"אחר" הוא עמירם בן אוליאל, הנאשם המרכזי בפרשה - שלו מיוחסות שלוש עבירות רצח ושתי עבירות של ניסיון רצח. שמו של בן אוליאל כלל אינו מוזכר בכתב האישום המתוקן של הנאשם הנוסף.

פסילת חלק מהודאות בן אוליאל והנאשם הקטין לפני כשנה, היא שהובילה להסדר הטיעון. בית המשפט קבע כי כל ההודאות שנגבו משניהם, תוך שימוש באמצעים פיזיים ("חקירות צורך"), פסולות. כל הודאותיו של הקטין, שניתנו אחרי "חקירות הצורך" - נפסלו. כלומר, כמעט כל ההודאות של הנאשם הקטין, שקשרו אותו לפרשת דומא, נפסלו, וזה כאמור מה שהוביל להסדר הטיעון.

מהפרקליטות נמסר בתגובה להרשעה היום: "בית המשפט קיבל את עמדתנו וקבע כי הנאשם חבר בארגון טרור ששם לו למטרה להביא לתבערה ביטחונית על רקע לאומני ובין דתי. תוכניות הפעולה של הארגון כללה פגיעה בערבים חפים מפשע וברכושם ובקודשי דת, וזאת על מנת להעביר מסר מרתיע ולזרוע אימה ופחד בקרב האוכלוסייה הלא יהודית. נקבע כי הראיות מציגות תמונה ברורה אודות קיום הארגון והשתייכות הנאשם לו".