טנקים של צה"ל בגבול עזה

אזהרת הרמטכ"ל: ההתפתחויות שעלולות להוביל לעימות

אחרי שהרמטכ"ל התריע, גורמים ישראליים אומרים: יש מתיחות עם איראן, אך זה לא אומר שמחר תהיה מלחמה
כתבי כאן חדשות
24 באוקטובר 2019
22:30

אחרי שהרמטכ"ל אביב כוכבי התריע היום (חמישי) מפני הידרדרות לעימות בתקופה הקרובה בשל השינויים במזרח התיכון, גורמים ישראליים אומרים: יש מתיחות עם איראן, אך זה לא אומר שמחר תהיה מלחמה. המצב הביטחוני הודגש לפני ראש הממשלה בנימין נתניהו גם בעת קבלת המנדט בחודש שעבר.

בדרך כלל, כשדברים בישראל נעשים פומביים הדבר משרת כמה מטרות. הפעם, מצד אחד זה משרת את ההקשר הפוליטי, העיסוק הביטחוני משרת את הדרישה התקציבית של צה"ל. ומצד שני, גם את הרצון של יו"ר כחול לבן בני גנץ ושל ראש הממשלה בנימין נתניהו להקים ממשלת אחדות.

עם זאת, האזהרה היום נשמעת אחרת משום שהיא מגיעה מהרמטכ"ל. לא שמענו אזהרה כזאת מראש המטה הכללי בשנים האחרונות. 


הבוקר שיגרו לוחמי כיפת ברזל שני טילים בעוטף עזה – ותוך כמה דקות התברר שלא נורו רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל אלא היה מדובר בזיהוי שגוי שאליו נשלחו הטילים המיירטים. ייתכן שהאירוע הבוקר בעוטף עזה מעיד על הרגישות המוגברת של מערכות ההגנה האוויריות בשל המתיחות שאליה התייחס הרמטכ"ל כוכבי.


כאמור, מוקדם יותר היום הזהיר הרמטכ"ל כוכבי מפני עימות צבאי בתקופה הקרובה בגלל השינויים במזרח התיכון. בשיחה עם עיתונאים אמר כי הזירה הצפונית היא האתגר האסטרטגי המרכזי, בעיקר בשל התבססות כוחות איראניים ואחרים בסוריה ומיזם הטילים המדוייקים. הרמטכ"ל ציין כי חיזבאללה לקח בשבי את לבנון והקים בה צבא משלו.

הרמטכ"ל עוסק בתקופה זו בהחלת תוכנית רב שנתית שנועדה להתמודד עם מגוון האתגרים הביטחוניים. את האיום המרכזי מזהה כוכבי בצפון: "האתגר האסטרטגי המרכזי של מדינת ישראל טמון בזירה הצפונית. במוקד – התבססות כוחות איראניים ואחרים בסוריה, ופרויקט הטילים המדויקים. בשני המקרים מדובר במאמץ בהובלה איראנית, תוך שימוש בשטחן של מדינות בעלות משילות מוגבלת ביותר".

בהתייחסו למדינות בעלות משילות מוגבלת התכוון כוכבי לסוריה, אולם רמז גם ללבנון וככל הנראה גם לעיראק, שם על פי דיווחים זרים פעלה ישראל בשנים האחרונות. בהתייחסו ללבנון ציין כוכבי: "מזה שנים רבות חיזבאללה לקח בשבי את מדינת לבנון – הקים בה צבא משלו, והוא זה שקובע הלכה למעשה את 'מדיניות הביטחון' שלה".

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, רועי שרון ומשה שטיינמץ