הרב הראשי ורה"מ נתניהו
צילומים: פלאש 90

הרב הראשי: "רה"מ ביקש שנבוא לקראתו כי הוא צריך את הרפורמים באמריקה"

בהקלטה שפורסמה בחדשות הערב חושף הרב יצחק יוסף כיצד הצליחו החרדים למנוע מנתניהו ליישם את מתווה הכותל
עקיבא ווייס
25 באוקטובר 2019
03:55
עודכן ב 10:19

בהקלטות שפורסמו היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11 נשמע הרב הראשי יצחק יוסף מסביר איך ניצחו החרדים במאבק על מתווה הכותל ב-2013, שאמור היה להעניק הכרה לזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים. המתווה נתקע בעקבות ההתנגדות החרדית, מה שגרם למשבר עם יהדות ארה"ב.


בין היתר נשמע הרב יוסף אומר: "גם על מתווה הכותל קרא לנו ראש הממשלה בזמנו, לרבנים הראשיים: 'תגלו מנהיגות', כל מיני מילים יפות יש לו, שאני אסכים למתווה הכותל, שתהיה ועדה, שיהיו נציגים של הרפורמים והקונסרבטיבים. הרי זה מה שהם רוצים, הם רוצים הכרה".

הרב הראשי סיפר כיצד ניסה נתניהו לקבל את הסכמתם, אך נתקל בסירב עיקש: "ראש הממשלה קרא לנו וביקש שנבוא לקראתו, כי יש הרבה רפורמים שהוא צריך אותם באמריקה. אבל ברוך השם, הרבניים הראשיים עמדו כחומה בצורה. בשום פנים ואופן".

מנכ"ל התנועה המסורתית, יזהר הס, מסר בתגובה לדברים כי "אחד הכישלונות המפוארים של הממשלה היוצאת הוא הנסיגה המביישת והפחדנית ממתווה הכותל. אלא שהרב יוסף מתהדר בהישג לא לו. זה לא הוא שגרם לביטול המתווה. היו אלה כלי התקשורת החרדיים, ובפרט האתרים החרדיים, שהילכו אימים, שיפדו ממש את הפוליטיקאים החרדים שהסכימו למתווה". לדברי הס, "איש לא ספר את הרבנים הראשיים, לא בעת המשא ומתן ולא אחריו. הרבנות הראשית כל כך לא רלוונטית שאיש מראשי הסיעות החרדיות שנשאו ונתנו על המתווה לא העלה מעולם את הצורך להיוועץ ברבנים הראשיים. הרב יוסף והרב לאו לא היו רלוונטיים פשוט לא היו רלוונטיים".

חבר הכנסת אלי אבידר הגיב לדברים ומסר: "זו הוכחה נוספת לכניעה הסדרתית של נתניהו לחרדים. הרב הראשי מספר במילותיו כיצד טרפדו החרדים את מתווה הכותל,  שכבר אושר בממשלה; על אף הפגיעה האנושה ביחסי ישראל - יהדות ארה"ב. ממשל אחדות לאומית ליברלית תחזיר את השפיות לישראל".