גן ילדים
צילום: משה שי, פלאש 90

ה-OECD קובע: גני ילדים בישראל צפופים יותר והצוות קטן יותר

לפי נתוני המחקר: קיים פער של כמעט 50% במספר הילדים בגן בישראל לעומת גנים במדינות הארגון. צוות הגן בישראל קטן יותר משמעותית. 95% מהגננות בישראל אקדמאיות
לירן כוג'הינוף
25 באוקטובר 2019
10:52

מחקר חדש של ה-OECD שמתפרסם היום (שישי) קובע כי גני הילדים בישראל צפופים ביחס למדינות אחרות, ושצוות הגן קטן יותר. מספר הילדים בגן ישראלי עומד על 29 בממוצע לעומת 20 ילדים בשבע מדינות אחרות שנבדקו. בנוסף, צוות הגן בישראל כולל חמישה אנשים בממוצע לעומת שבעה אנשי צוות במדינות האחרות. 95% מהגננות בישראל אקדמאיות.

על פי דוח "טאליס 2018" מספר הילדים בגן ישראלי עומד על 29 בממוצע לעומת 20 ילדים בשבע מדינות אחרות שנבדקו - פער של כמעט 50%. מחקר שבדק גני ילדים של משרד החינוך מגיל 5-3 צוות גן בישראל כולל חמישה אנשים בממוצע לעומת שבעה אנשי צוות במדינות האחרות.

מהמחקר עולה כי הרוב הגדול של הסייעות בישראל הן בעלות השכלה תיכונית בלבד, וכי 95% מהגננות הן בעלות השכלה אקדמית. עוד עולה מהנתונים שצוות הגן בישראל מבוגר יותר ממדינות ה-OECD והגיל של רוב הצוות שנבדק עומד בממוצע על 50.

במחקר גם התייחסו לגורמי לחץ של גננות בישראל, שאמרו שהלחץ נובע ברובו מהכמות הגבוהה של הילדים בגן ומהמחסור במשאבים. 40% מגננות בישראל דיווחו על מחסור בטכנולוגיה למשחק וללמידה ועל מחסור במרחבי משחק חיצונים. בשאר המדינות דיווחו הגננות באחוזים נמוכים יותר על המחסור.

שר החינוך הרב רפי פרץ: "הגננות בישראל עושות לילות כימים לטובת חינוכם, טיפוחם וגידולם של ילדי ישראל, ואנו צריכים להודות להן על כך. הרוב המוחלט של הגננות בעלות תארים אקדמיים ואיכות הגננות נמצא במקום גבוה יחסית למדינות שנמדדו. חשובה גם כן ההשקעה בסייעות, שמהוות חלק חשוב מאד בצוות החינוכי של הגן, ויש לפעול להכשרתן ולקדם את הפיתוח המקצועי שלהן".

בהתייחס לנושא הצפיפות מסר: "זהו עוד נושא שאי הרכבת ממשלה מונע בעדנו לפועל לתיקונו אך הדבר נמצא על סדר יומנו המצריך תיקון שורשי. אפעל בהקדם להקטנת מספר הילדים בגני הילדים".
השר פרץ התייחס גם לנקודות ה"חיוביות" לדבריו בדוח ואמר כי "מדובר מגמות חיוביות שמשרד החינוך פעל על מנת שיתממשו בשטח, ביניהם רפורמת הסייעת השנייה של קודמי השר בנט, ועל כך יש לברך אותו ואת הדרג המקצועי שהוציא זאת לפועל".

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב: "ההשקעה בגיל הרך היא חיונית וקריטית, ולכן המשרד שם דגש מיוחד על שלב גיל זה, והשקיע לאורך השנים האחרונות משאבים גדולים ורבים. מהמחקר עולה שהגננות בישראל מביעות שביעות רצון גבוה במיוחד מעבודתן, רובן המכריע אקדמאיות, והן מעניקות תשומת לב מיוחדת לקשר החם עם ההורים. לצד זה, אנחנו נפעל לתת תשומת לב לפיתוח המקצועי הנדרש של הסייעות, שלהן מקום חשוב ומשמעותי בגן".