מטוס של חברת התעופה אמריקן איירליינס
צילום: אי-פי

ארה"ב תאסור על חברות אמריקניות לטוס לקובה

בוושינגטון הודיעו כי החל מ-10 בדצמבר - חברות תעופה אמריקניות יוכלו לטוס לבירה הוואנה בלבד. שר החוץ פומפאו הורה על המהלך בעקבות התמיכה הקובנית בנשיא ונצואלה מאדורו
מערכת כאן חדשות
26 באוקטובר 2019
03:45

הממשל האמריקני הודיע הלילה (שבת) כי יאסור על חברות תעופה אמריקניות לטוס למרבית נמלי התעופה בקובה, החל מ-10 בדצמבר. זאת בשל תמיכתה של המדינה בממשלו של הנשיא ניקולאס מאדורו בוונצואלה, ובדיכוי העם הקובאני. בהודעת הממשל נאמר כי בהוראת שר החוץ מייק פומפאו,  יוכלו חברות התעופה האמריקניות לטוס לנמל התעופה של הבירה הוואנה בלבד.

לפני כחודשיים פורסם בוול סטריט ג'ורנל כי גורמים בממשל טראמפ ניהלו שיחות סודיות עם יועציו של מאדורו, שנועדו לגרום לנשיא ונצואלה להתפטר מתפקידו ולקיים בחירות חופשיות. דוברת משרד החוץ האמריקני אמרה אז כי ימיו של מאדורו כנשיא המדינה הדרום אמריקנית "ספורים".

בסוף חודש יוני הודיעה הממשלה בוונצואלה כי סיכלה ניסיון הפיכה והתנקשות של קצינים בצבא בחייו של מאדורו. דובר מטעם הממשלה חשף שיחת טלפון של אנשי צבא הדנים בקניית נשק כדי להוציא אל הפועל את ההתנקשות. שר בממשלת מאדורו האשים את ארצות הברית, קולומביה ופרו בסיוע לקצינים. בטלוויזיה של ונצואלה שודר וידוי של חייל שהיה אמור להשתתף בהפיכה, שטען: "ישראלי ופנמי היו מעורבים בתכנון ההפיכה".