גבול ישראל-ירדן, 13.02.19
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שרת ההסברה הירדנית: צופר ונהריים יחזרו לידינו ב-10 בנובמבר

במלאת 25 שנה להסכם השלום, בירדן שוב מבהירים כי החכרת השטחים לישראל לא תחודש או תוארך, בהתאם לנספחי ההסכם
רועי קייס
26 באוקטובר 2019
11:13

שרת ההסברה של ירדן, ג'ומאנה ר'נימאת, שבה ומבהירה כי המובלעות צופר ונהריים יחזרו לידי ירדן ב-10 בנובמבר, בהתאם לנספחים של הסכם השלום עם ישראל. בריאיון לרשת אל-ג'זירה, אשר מתפרסם הבוקר (שבת), אמרה השרה הירדנית כי החכרת השטחים לישראל לא תחודש או תוארך, וכי שתי המובלעות יחזרו לידי ירדן בלי צורך לנקוט צעדים מראש.

השרה הוסיפה כי הצדדים יחליפו ביניהם מסמכים כדי לאשרר את מה שנקבע בסעיף האחרון של הסכם השלום בין המדינות: "הממשלה מחויבת ליישם את ההחלטה של מלך ירדן, עבדאללה השני, לסיים את תוקפם של שני הנספחים הקשורים לצופר ונהריים בהסכם השלום".

הסכם השלום עם ירדן נחתם היום לפני 25 שנה, במעבר הגבול ערבה בהשתתפות ראש הממשלה דאז יצחק רבין, המלך חוסיין ונשיא ארצות הברית ביל קלינטון. המלך עבדאללה הודיע לפני כשנה כי ירדן לא תאריך את הסכם החכירה של שתי המובלעות.

מוקדם יותר החודש מסרו פקידים בכירים לכאן חדשות כי מסתמנת הארכה בפעילות החקלאית בצופר של כמה חודשים, כחלק מהימשכות המשא ומתן בין הממשלות בנוגע לעתיד השטחים. לפי אותם פקידים, מסתמנת הארכה בפעילות הישראלית בצופר למשך עונה חקלאית נוספת. יש לציין כי מדובר בתקופה של כחצי שנה. הארכה ניתנת על מנת לדון "במודלים עסקיים עתידיים", שיאפשרו את המשך הפעילות של החקלאים הישראלים גם מעבר לכך. עוד נמסר כי הדיונים בנושא, המובלים על ידי המועצה לביטחון לאומי, נמשכים.

לצד זאת, בהודעה של משרד החוץ הירדני שפורסמה אז נמסר, בדומה לדברי שרת ההסברה, כי הפרסומים על כך שירדן הסכימה להאריך או לחדש את חכירת המובלעות צופר ונהריים אינם נכונים. בהודעה של דובר משרד החוץ, סופיאן אל-קודאה, נאמר כי התוקף של הנספחים בעניין חכירת שתי המובלעות יסתיים ב־10 בנובמבר וכי ההתייעצויות שהתקיימו עם ישראל נגעו לסיום החכירה ולא לחידושה.

תגיות:
ירדן