האירוע באביבים
צילום: רויטרס

ירי הקורנט באביבים: נזיפה למג"ד תותחנים ולסגנו, שיחת הבהרה למפקד החטיבה

צה"ל פרסם את מסקנות התקרית על הירי ליד אביבים בחודש אוגוסט. הרמטכ"ל סיכם כי היערכות "בין המיצרים" השיגה את מטרותיה
רועי שרון, כרמלה מנשה ומשה שטיינמץ
27 באוקטובר 2019
10:30

צה"ל פירסם הבוקר (ראשון) את החלטות הרמטכ"ל אביב כוכבי בעקבות תחקיר ירי הקורנט לישראל בחודש אוגוסט ליד אביבים על ידי חיזבאללה. מפקד גדוד 402 של התותחנים ננזף על אופן פינוי מוצב אביבים. כמו כן, סגנו ננזף על מתן אישור הנסיעה לזאבולנס שהותקף. לכמה קצינים בגדוד התותחנים ובחטיבה המרחבית 300 נעשו שיחות הבהרה – ביניהם למפקד החטיבה. הרמטכ"ל סיכם כי ההיערכות השיגה את מטרותיה.

מהתחקיר עולה שמוצב אביבים לא פונה על פי הנהלים. המחנה הושאר ללא תצפית והושארו במקום אמצעים שלא היו צריכים להישאר שם. דובר צה"ל הבהיר שהרמטכ"ל קיבל את המלצות מפקד פיקוד הצפון, ועשה הבחנה בין אירועים במצב שיגרה ,פעילות מבצעית, ופעילות מבצעית תחת אש. הוא התייחס לכך שבמקרה זה מדובר בפעילות מבצעית אך לא כפעילות תחת אש. לפיכך, הרמטכ״ל מצא לנכון להעיר פיקודית למפקדים על קבלת החלטות שגויה, ויחד עם זאת להעניק גיבוי למפקדים שפעלו בשטח.


מדובר צה"ל נמסר כי "מסקנות התחקיר מעלות ליקויים בתהליכי הפיקוד והשליטה בגדוד במהלך ההיערכות, וכן כי אישור הנסיעה לרכב הצבאי בציר ניתן על-ידי סגן מפקד הגדוד, למרות הנחיות מפקדיו בנושא. בנוסף, מעלה התחקיר כי החטיבה המרחבית לא ביצעה בקרה ראויה וכי היה פיקוח לקוי על התנועה בצירים". 

בחודש שעבר שיגר חיזבאללה טיל קורנט לעבר רכב זאב של צה"ל, שנסע באזור אביבים. זאת בתגובה לסדרת תקיפות שיוחסה לישראל, בין השאר מדובר בהרג שניים מאנשיו שבוע קודם לכן סמוך לדמשק, ופגיעת הרחפנים בציוד לפרויקט דיוק הטילים. צה"ל נערך בכוננות גבוהה בכל הגזרה לקראת התגובה. כחלק מכך נאסר על חיילים לנוע באזורים מסוימים ופינוי מוצבים סמוכים לגבול. 

למרות ההנחיות נכנס הרכב ובו רופא צבאי וארבעה חיילים לכביש האסור לתנועה בגזרת אביבים. ארגון הטרור שיגר לעברו שני טילי קורנט שהחטיאו את הרכב בכמה סנטימטרים.  חיי החיילים ניצלו, ובצה"ל הפעילו תרגיל הונאה שדימה פינוי פצועים לבית החולים רמב"ם. האירוע יכול היה לדרדר את גבול הצפון כולו להסלמה ואולי אף למלחמה – שמימנה ביקשה ישראל להימנע.