לוין לפני פגישת המו"מ עם כחול לבן, אתמול
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לוין לכאן רשת ב: "אם רוצים ממשלת אחדות – היא צריכה לכלול את כולם"

ראש צוות המו"מ מטעם גוש הימין: "בכחול לבן עדיין משתעשעים ברעיון האיוולת של הקמת ממשלת מיעוט מסוכנת". לדבריו, "הסכמנו לפשרות אך בכחול לבן אין תזוזה בעמדות"
הבוקר הזה
28 באוקטובר 2019
07:17

המגעים להרכבת ממשלת אחדות: השר יריב לוין מהליכוד, המתפקד כראש צוות המשא ומתן של הימין, התייחס הבוקר (שני) בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב למגעים של כחול לבן להקמת ממשלה. בנוגע לרעיון שבו תוקם ממשלת מיעוט עם תמיכה של הרשימה המשותפת מבחוץ אמר כי "עדיין משתעשעים שם ברעיון האיוולת של הקמת ממשלה מסוכנת". 

האזינו לריאיון המלא עם השר יריב לוין

לוין סיפר על הפגישה שקיים אתמול עם נציגי צוות המו"מ של כחול לבן: "שאלתי בפתח הישיבה האם המשא ומתן שאנחנו מנהלים כרגע הוא אמיתי או כסות למשא ומתן אחר שמתנהל עם איימן עודה והרשימה המשותפת כדי להקים ממשלת מיעוט שנשענת על המפלגות הערביות. נאמר לי בתשובה, באופן מפורש, שהם שומרים לעצמם את כל האפשרויות פתוחות, וגם את אפשרות זו אינם שוללים".

על האפשרות שבכל זאת תקום ממשלת מיעוט והליכוד תצטרך להיות באופוזיציה ענה: "אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, אם דבר כזה יקרה אנחנו בהחלט נלך לאופוזיציה. אני גם משוכנע שנפיל את הממשלה הזו מהר מאוד. כשכחול לבן הלכו לבחירות, הם כל הזמן ניסו לטעון שאין להם שיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת".


ראש צוות המשא ומתן מטעם גוש הימין אמר כי יש צורך להקים ממשלת אחדות על פי המתווה של נשיא המדינה שתכלול את גוש הימין במלואו: "אם באמת רוצים להקים ממשלת אחדות, זו צריכה להיות ממשלת אחדות במובן הרחב. אחדות היא בין כולם, היא לא משאירה בחוץ חובשי כיפה או כאלה שאינם חובשי כיפה. ברגע שבכחול לבן יבינו שלכל החלומות האלה על פירוק גוש הימין  – אין שום היתכנות, אז ייפתח פתח אמיתי לשיחות ענייניות ורציניות ואולי גם להקמת ממשלה רחבה שהיא בעיניי צורך חיוני".

לוין הוסיף וסיפר כי הליכוד ושותפותיה מוכנות לשני ויתורים משמעותיים לטובת הצלחת המשא ומתן, בעוד שבכחול לבן מסרבים לזוז מעמדותיהם: "ההתנהגות האחראית כרגע היא להבין שתוצאות הבחירות האחרונות לא מאפשרות לאף צד לעשות את מה שהוא רצה מלכתחילה - נדרשות פשרות".


לדבריו, במפלגת השלטון הסכימו לשתי פשרות משמעותיות: "האחת שהממשלה תהיה שוויונית – כלומר מניין השרים שהליכוד יקבל יהיה יותר נמוך, בגלל חלוקת התיקים לשותפות שלנו, כך שלכחול לבן יהיו יותר שרים מאשר לליכוד – אני חושב שזה ויתור מאוד מרחיק לכת בפוליטיקה. הפשרה השנייה היא שלמרות שהחוק מאפשר לראש הממשלה לכהן עד שיש פסק דין סופי, אפשרנו לחוקק חוק ספציפי על אדם מסוים, על ראש הממשלה, תוך כדי התהליך ולמעשה לקצר באופן משמעותי את הכהונה שלו. אל מול שני הוויתורים הללו, אין שום תזוזה בעמדות של כחול לבן".

במענה לטענה כי גם הליכוד קיימה משא ומתן עם המפלגות הערביות כשזה התאים לאינטרסים שלה אמר: "הגיע הזמן להפריך את השקר  הזה - אנחנו לא פעלנו בשום תיאום ובשום משא ומתן עם הרשימה המשותפת בכל מה שקשור להקדמת הבחירות. ההחלטה של הרשימות הערביות להצביע אז בעד הקדמת הבחירות הייתה החלטה שלהם בלבד". לוין הוסיף כי "יש הבדל בין להקים ממשלה שנשענת על הרשימה המשותפת שתקבע מה יהיה תקציב הביטחון, ותקבע מה תהיה מדיניות הביטחון של מדינת ישראל, לבין הצבעה על מינוי של מועמד מסוים".

לוין התייחס בדבריו לחקירת הבכירים במטה הליכוד אתמול, החשודים בהטרדת עד המדינה שלמה פילבר, ואמר: "אנחנו חיים במדינה דמוקרטית שבה מותר לאנשים למחות. אין כאן שום הטרדת עד ואין שום מקום לחקירה. חבל שכספי הציבור מבוזבזים על דבר כזה". הוא הוסיף: "להפוך את יחסי התקשורת עם אנשי ציבור לאיזה מין עניין שיש בו מרכיבים פליליים ושוחד – זה דבר שאין לו מקום".