ברני סנדרס
צילום: אי-פי

ברני סנדרס: אם ישראל רוצה סיוע - עליה לשנות את יחסה לעזה

הסנטור המתמודד בבחירות המקדימות במפלגה הדמוקרטית תקף פעם נוספת את ממשלת נתניהו, ובוועידת ג'יי-סטריט מתח ביקורת על יחסה לפלסטינים: "זה לא אנטישמי לומר שממשלת נתניהו גזענית"
נתן גוטמן
29 באוקטובר 2019
02:29

הסנטור האמריקני ברני סנדרס, אשר מתמודד על המועמדות לנשיאות ארצות הברית מטעם המפלגה הדמוקרטית, נשא אתמול (שני) דברים בוועידת השדולה היהודית ג'יי-סטריט בוושינגטון. במסגרת דבריו יצא נגד מדיניות ישראל מול רצועת עזה, ותקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

סנדרס ציין כי את הסיוע הצבאי שמעניקה ארצות הברית לישראל, יש להתנות בשינוי היחס בירושלים כלפי עזה: "חלק מהסיוע האמריקני לישראל צריך ללכת כבר עכשיו לצרכים הומניטריים בעזה. אם ישראל רוצה סיוע צבאי אמריקני - עליה לשנות את יחסה לתושבי עזה".

על נתניהו וממשלתו אמר סנדרס: "זה לא אנטישמי לומר שממשלת נתניהו גזענית". הסנטור גם השווה בין ראש הממשלה לנשיא האמריקני דונלד טראמפ, והתייחס לתיקים הפליליים בהם נאשם נתניהו כפוף לשימוע, ולהליך ההדחה נגד טראמפ: "אחד בדרך להיות מודח, והשני עשוי להישלח לכלא".

אין זו הפעם שבה סנדרס תוקף את ממשלת נתניהו, ומתייחס לסוגיית הסיוע האמריקני לישראל והיחס לפלסטינים. באפריל האחרון אמר בשיחה עם מצביעים ברשת CNN: "המטרה במזרח התיכון היא לקרב אנשים, ולא רק לתמוך במדינה אחת שמנוהלת כעת בידי מפלגת ימין, ואעז לומר, ממשלה גזענית.

"גרתי בישראל, אבל נתניהו הוא פוליטיקאי ימני שמתייחס לפלסטינים בצורה בלתי הוגנת. "ארצות הברית מעבירה מיליארדי דולרים בסיוע הביטחוני לישראל. אני בעד ישראל, יש לה את כל הזכויות בעולם להתקיים בביטחון ובשלום. אבל ארצות הברית צריכה לערב גם את הפלסטינים".

שגרירת ארצות הברית באו"ם לשעבר, ניקי היילי, תקפה את דבריו של סנדרס ואמרה: "בדיוק כשחשבונו שסנדרס לא יכול להיות רדיקלי יותר, הוא התעלה על עצמו. הוא רוצה לקחת כסף שאנחנו נותנים לישראל על מנת שתגן על עצמה מפני טרוריסטים, ולתת אותו לעזה המנוהלת על ידי טרוריסטים?"