נהר הירדן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אזרח ישראלי נעצר בירדן לאחר שחצה את הגבול

קודם לכן הודיע שר החוץ הירדני על החזרת שגרירם מישראל להתייעצות בעקבות המשך מעצרם של שני אזרחיה
משה שטיינמץ ורועי קייס
30 באוקטובר 2019
01:32
עודכן ב 10:28

השלטונות בירדן תפסו הלילה (רביעי) אזרח ישראל שהסתנן באופן לא חוקי לשטחי הממלכה. משרד החוץ הירדני הודיע כי מתקיימות החקירות הנדרשות לקראת העברתו לגורמים המשפטיים הרלוונטיים. בצה"ל מסרו שהישראלי חצה מרצון את הגבול ונעצר לתחקור על ידי הרשויות הירדניות. האזרח עבר לשטח הירדני באזור הבקעה, במקום בו הגבול הוא תוואי נהר הירדן. הוא זוהה על ידי הירדנים ונעצר מיד עם חצייתו את תוואי הנהר.

שני חברי פרלמנט בירדן דרשו מהממשלה בעמאן שלא לשחרר את הישראלי, עד שהאזרחים הירדנים העצורים, היבה א-לבדי ועבד א-רחמן מרעי, ישוחררו יחד עם כל האסירים הירדנים. חבר הפרלמנט ח'ליל עטיה אמר כי ההסתננות של האזרח הישראלי לירדן היא הפרה של החוק וכי על הממשלה לטפל בחומרה בסוגייה ולהחליף אותו בכל האסירים הירדנים. עטיה שיבח, יחד עם חבר הפרלמנט יחיא סעוד, את החלטת ממשלת ירדן להחזיר את השגריר מישראל במחאה על המשך מעצרם של א-לבדי ומרעי. סעוד משמש גם כיושב ראש הוועדה לענייני פלסטין בפרלמנט הירדני.

עורך דינה של היבה א-לבדי, רסלאן מחאג'נה, אומר לכאן חדשות שבראשית מעצרה נחקרה בחשד שהייתה חלק מתא של חיזבאללה ומשמרות המהפכה של איראן בירדן. לדבריו, היא דחתה בתוקף את הטענות ומאותו שלב הושמה במעצר מנהלי. משום כך, חומר הראיות חסוי מפניו והוא אינו יודע במה עוסקת חקירתה כעת. 

מוקדם יותר הודיעה ירדן כי החזירה את שגרירה בתל-אביב להתייעצויות במחאה על מעצרם של שניים מאזרחיה. היבה א-לבדי ועבד א-רחמן, עצורים בישראל זה יותר מחודשיים בחשד לעבירות ביטחוניות. שר החוץ הירדני, איימן א־ספדי, אמר כי השניים מוחזקים במעצר "לא חוקי ולא אנושי" וכי החזרת השגריר להתייעצויות היא רק צעד ראשון.