אל-בגדאדי
צילום: אי-אף-פי

המודיע שסייע במבצע חיסול אל-בגדאדי: מסר פרטים אודות מבנה הבית

הסייען סייע לפקח על עבודות הבנייה בביתו של מנהיג דאעש, ומסר מידע מפורט אודות מבנה המתחם בו הסתתר. יומיים אחרי מבצע החיסול הוצא מהאזור יחד עם בני משפחתו
בן רפאל יניב
30 באוקטובר 2019
06:57

גורמים רשמיים בארה"ב ובכירים במזרח התיכון הבקיאים במבצע החיסול של מנהיג דאעש בסוריה, אבו בכר אל-בגדאדי בתחילת השבוע, מסרו שלוחמי קומנדו אמריקנים פשטו על מחבואו האחרון של אבו בכר אל-בגדאדי בעזרתו של מודיע פנימי שמסר מידע מפורט על מתחם המסתור של אל-בגדאדי לידי הכוחות הכורדיים. כך פורסם הבוקר (רביעי) ב"וושינגטון פוסט".

מדובר בפעיל דאעש שעקב אחר תנועותיו של מנהיג הארגון באזור סוריה, ואף סייע לפקח על עבודות הבנייה בביתו של אל-בגדאדי בסוריה. המידע המפורט שמסר על המבנה, כמו למשל תיאור מתווה החדרים בבית המסתור שלו, התגלה כקריטי למבצע הפשיטה שניהלה ארצות הברית ביום שבת, ושהסתיימה במותו של המחבל המבוקש בעולם, כך לדברי אותם גורמים רשמיים.

הסייען היה נוכח במהלך התקיפה על מתחם מגוריו של מנהיג דאעש במחוז אידליב הסורי, והוא פונה מהאזור כעבור יומיים יחד עם בני משפחתו. על פי הרשויות בארצות הברית, המודיע, שלאומיותו לא נחשפה, צפוי לקבל חלק מכספי הפרס על סך 25 מיליון דולר שהוצעו על ראשו של בגדאדי, ואולי אפילו את הסכום כולו. אחד הגורמים המעורים במבצע החיסול אמר שהסייען הוא ממוצא ערבי-סוני, שפנה נגד המדינה האסלאמית כיוון שאחד מקרוביו נהרג על ידי הארגון.

בתחילת השבוע דיווח ערוץ אל-ערביה שגיסו של אל-בגדאדי, מוחמד עלי סאג'ת, שנעצר לפני חודשיים על ידי המודיעין העיראקי הוא שחשף את מקום המחבוא של אל-בגדאדי בסוריה ומקומות מחבוא נוספים שלו, כולל המקום שבו צולם נאומו האחרון באפריל. במקביל, בכיר במודיעין העיראקי אומר כי הם ידעו על מיקומו של אל-בגדאדי אחרי שעצרו אזרח עיראקי ואזרחית עיראקית, מהמעגל הקרוב אליו.