שלמה ארצי, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שלמה ארצי: אעשה כל שביכולתי לשכנע את הרב למנוע הדרת נשים

מופע מחווה למוזיקאי והיוצר שלמה ארצי מציף ביממה האחרונה טענות להדרת נשים. המופע שיתקיים במסגרת ערב התרמה לאגודת "עזרה למרפא" בראשות הרב פירר מיועד לקהל הרחב. המנהל האמנותי של הערב: הרב ביקש שנשים לא ישירו במופע
כתבי כאן חדשות
30 באוקטובר 2019
13:47

שלמה ארצי התייחס היום (רביעי) לראשונה לטענות להדרת נשים באירוע שמתוכנן להתקיים לכבודו בקרוב. "רק אתמול הובא לידיעתי שערב ההתרמה של הרב פירר, ששיריי אמורים להיות חלק ממנו, למעשה מדיר נשים" כתב בדף הפייסבוק שלו. "כל חיי שרתי והופעתי על במות עם נשים ואף כתבתי דואטים רבים שאותם שרתי עם זמרות", הוסיף ארצי. את הדברים סיים במילים "אמנם זהו ערב למען מטרה נעלה ואכן כל אחד רשאי להשתמש בשיריי, אבל אני מתכוון לעשות כל שביכולתי לשכנע את כבוד הרב לשנות את דעתו".

מופע המחווה לארצי צפוי להתקיים בחודש הבא בהיכל התרבות בתל אביב, שבוע לפני יום הולדתו ה-70. המופע, שאליו הוזמן נשיא המדינה ראובן ריבלין, יתקיים במסגרת ערב התרמה לאגודת "עזרה למרפא" בראשותו של הרב אלימלך פירר ומיועד לקהל הרחב. ביממה האחרונה התברר כי במופע צפויים להשתתף בתנדבות אמנים מהשורה הראשונה, בליווי התזמורת הפילהרמונית, אבל לא זמרות. לפי דבריו של המנהל האמנותי של הערב, חיים שמש, שהובאו אמש בתוכנית "ערב טוב עם גיא פינס" בקשת 12, ביקש הרב פירר שנשים לא ישירו במופע.

מוקדם יותר הבוקר התייחס המוזיקאי עילי בוטנר, שהוזמן להשתתף במופע, להשתלשלות האירועים בחשבון האינסטגרם שלו. "הסכמתי בשמחה להשתתף באירוע המכובד הזה, אבל לא אוכל לתת את ידי להדרת נשים במרחב הציבורי", כתב בוטנר. הוא הוסיף כי פנה אתמול בכתב למפיקי האירוע ואמר להם: "נשמח להופיע בהרכב המלא של 'ילדי החוץ' הכולל את אדר גולד. בלעדיה לא נשתתף".

בתוך כך, הודיע המוזיקאי אלון עדר בדף הפייסבוק שלו כי החליט לבטל את השתתפותו במופע. עדר כתב: "אני מעריך מעומק ליבי את פועלם של הרב ושל העמותה שאפילו עזרה לי באופן אישי בעבר, אבל אותו לב אינו מאפשר לי לעלות על במה שנשים אינן מורשות לעלות עליה".

מדוברות בית הנשיא נמסר בתגובה: "נשיא המדינה הוזמן לשאת דברים בערב לכבודו של הרב פירר אשר אותו ואת פועלו הוא מוקיר שנים רבות. פרטי המופע הנלווה שהופק לכבוד הערב לא היו ידועים לנו ואלה יבדקו בהקדם".

יושבת ראש תנועת נעמ"ת, חגית פאר, קראה לאמנים שלא לקחת חלק באירוע במתכונתו הנוכחית. "המטרה המקודשת אינה משמשת תירוץ להדרת נשים בוטה שכזו מהמרחב הציבורי", כתבה בהודעה שנמסרה מטעמה. "אם מארגני האירוע לא ישנו החלטתם להדיר נשים, כל אמן שיסכים להופיע יישא באחריות הציבורית על כך״, כתבה פאר.

בהכנת הידיעה השתתפו שני נחשוני, עופר נחשון ודורית אסרף-מזרחי